Arequipa i Lima dwa największe miasta w Peru

12.08.2022   Autor: Agnieszka Kledzik
941---50
Lima - stolica Peru. To mieszanka stylów od kolonialnego z charakterystycznymi drewnianymi balkonami po nowoczesną architekturę. Mieszka tu... ¼ całej populacji. W całym kraju mieszka ponad 40 milionów ludzi, z czego niemal 11 milionów właśnie w stolicy. Drugie co do wielkości miasto to Arequipa, którą zamieszkuje ledwie milion Peruwiańczyków. 

Lima to po Kairze w Egipcie, drugie co do wielkości miasto zbudowane na pustyni. W ciągu roku spada tu raptem centymetr wody na metr kwadratowy.  Miasto to jest kulinarną stolicą Ameryki Południowej. A nad oceanem, daniem obowiązkowym w menu każdego turysty, powinno się znaleźć ceviche, czyli sałatka z surowych ryb marynowanych w soku z limonki oraz lokalny alkohol – pisco, wysokoprocentowy destylat z białych winogron, często podawany z sokiem z limonki i ubitym białkiem jajka kurzego – zwany pisco sour.  

Arequipa - białe miasto, bo zbudowane z białego wulkanicznego kamienia o nazwie sillar. Choć niektórzy twierdzą, że “białe”, bo zostało w nim najwięcej potomków Hiszpanów o jaśniejszym odcieniu skóry. Drugie co do wielkości miasto w Peru, choć zamieszkiwane zaledwie przez milion ludzi. Położone na wysokości 2,3 tys. metrów n.p.m.   

Przesilenie zimowe w peruwiańskim Machu Picchu - VIDEO

Stare miasto ponad 20 lat temu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce urodzenia najsławniejszego peruwiańskiego pisarza – noblisty Mario Vargasa Llosy. Arequipę uczynił jedną z “bohaterek” swojej książki “Dzielnica występku”. Miasto to często inspirowało go w jego skandalizującej twórczości.  

fot. Agnieszka Kledzik 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group