PiS ma złożyć projekt ustawy przesuwający wybory samorządowe

11.08.2022   Autor: Redakcja
566---194
Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy RMF FM zaraz po sejmowych wakacjach, we wrześniu, do Sejmu trafi projekt ustawy przesuwający wybory samorządowe. Te pierwotnie miały się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, jesienią 2023 roku. 

Prawo i Sprawiedliwość, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaproponuje aby wybory do władz samorządowych przenieść z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku. Chodzi o to aby nie przeprowadzać wyborów lokalnych w podobnym czasie co do wyborów do Sejmu i Senatu. 

Jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze RMF FM decyzja w tej sprawie już zapadła. Uzgodnienia mają dotyczyć jedynie szczegółów projektu ustawy. Ten ma trafić do Sejmu we wrześniu, zaraz po wakacjach posłów. W ustawie - według deklaracji na dziś - mają znaleźć się wyłącznie zapisy o wydłużeniu kadencji samorządów, najpewniej o pół roku, ale bez jakichkolwiek zmian w systemie wyborczym i zasadach głosowania - pisze portal rmf24.pl. 
Przeciwnikami przesunięcia wyborów są opozycyjni samorządowcy oraz część konstytucjonalistów, którzy wskazują, że głosowanie można przenieść jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Nie do końca wiadomo co zrobi prezydent Andrzej Duda. Na wcześniejszym etapie prac Kancelaria Prezydenta wysyłała sygnały, że nowelizacja prawa wyborczego może spotkać się z wetem. Choć wtedy projektu nie konsultowano z Pałacem Prezydenckim. 

W wyborach samorządowych wybieramy radnych gminnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz radnych powiatowych i radnych do sejmików wojewódzkich. 

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group