Tydzień Promocji Karmienia Piersią w Pile

31.05.2022   Autor: Magdalena Grzegorzewska
1083---26
Karmienie piersią jest naturalnym i najzdrowszym sposobem na żywienie noworodków i niemowląt. Jednak wiele kobiet rezygnuje z niego już w pierwszym miesiącu po porodzie. Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat kobiecego pokarmu w Pile zorganizowano Tydzień Promocji Karmienia Piersią.  

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka. W praktyce połowa Polek już w drugim miesiącu po porodzie zaczyna dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym. 

- Żyjemy w rodzinach nie takich wielopokoleniowych, jak kiedyś było, nie obserwujemy kobiet karmiących piersią, więc nie uczymy się tego poprzez obserwację i mamy z tym problem na starcie. Spotyka nas nowa sytuacja, hormony dochodzą, bo połóg jest trudnym okresem dla kobiety i brak wsparcia w karmieniu piersią - tłumaczy Magdalena Piwowarczyk, promotorka karmienia piersią, współorganizatorka Pilskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. 

Statycznie 95 proc. kobiet ma możliwość karmienia piersią i może wykarmić dziecko własnym mlekiem przez co najmniej pół roku. Jednak by było to możliwe, potrzebna jest wiedza na temat zarówno techniki, jak i korzyści z tego płynących. Stąd też zorganizowano w Pile tydzień promocji karmienia piersią.  
- My, młode matki mamy wielką pokusę do tego, aby być perfekcyjne. Aby być idealnymi matkami, idealnymi żonami, a dzieci potem nas weryfikują. Jak te dzieci pojawiają się w naszym życiu, nagle okazuje się, że ten perfekcjonizm wcale nie jest wskazany i nasze dzieci nie potrzebują idealnych matek, tylko potrzebują matki autentyczne - mówi Alicja Baranowska, psycholog. Natomiast ciężarne mogą dowiedzieć się choćby o tym jak prawidłowo spakować się na porodówkę.  

- Do torby porodowej należy spakować koszulę porodową, klapki gumowe, tens, wszelkie takie metody łagodzące ból, oczywiście metody niefarmakologiczne, przekąskę, banan. Najważniejsze oczywiście to dokumentacja medyczna - wymienia Oliwia Lisiewicz, położna w pilskim szpitalu. 

Przez cały tydzień odbywają się spotkania kobiet, a w najbliższy weekend w parku miejskim zorganizowana zostanie sesja zdjęciowa z udziałem młodych matek z dziećmi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group