Coraz więcej wakatów w Policji

14.05.2022   Autor: Mateusz Manthai
1128---1734

Coraz mniej młodych osób wstępuje w szeregi policji. Brak zachęt finansowych i duża odpowiedzialność to tylko niektóre z czynników zniechęcających do służby. Policjanci borykają się także z niskim poziomem poważania społecznego - wynika z raportu agencji SW Research.  

Policja wciąż poszukuje rąk do pracy. Związkowcy alarmują, że braki kadrowe są bardzo duże, a zarobki tak niskie, że chętnych do pracy w mundurze brakuje. A potem – jak przekonują eksperci – z tego biorą się błędy i głośne afery. Mimo to policja twierdzi, że warto wstąpić w jej szeregi. Co na to mieszkańcy?  

– Jak byłem mniejszy to myślałem o byciu policjantem, ale to z czasem minęło. Nie myślałem o tym, by pracować w policji, aczkolwiek jest to interesujący zawód - mówią mieszkańcy Czarnkowa. 

Według danych policji w 2021 roku w Polsce brakowało ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy. Najgorsza sytuacja jest w dużych miastach. Prognozy nie są optymistyczne. Ten stan ma się utrzymać także w najbliższych latach. Z brakami kadrowymi borykają się również komendy w mniejszych miastach.  

- Porównując rok 2020 i rok 2021 można stwierdzić spadek liczby potencjalnych kandydatów. W 2020 roku do pilskiej jednostki wpłynęły 104 podania, natomiast w 2021 roku zaledwie 73 podania - mówi sierż. Magdalena Szukajło z KPP w Pile.  

Wpływ na spadek liczby kandydatów do policji mają również negatywne stereotypy dotyczące mundurowych. Te są utrwalane i powielane głównie w Internecie. Żarty wywołują generalizację całej grupy zawodowej. Niskie zarobki, błędy, związane z tym afery i stereotypy dotyczące policjantów znalazły odzwierciedlenie w rankingu agencji SW Research dotyczącym stopnia poważania profesji. Wynika z niego, że zaledwie 42% respondentów darzy szacunkiem policjantów. 

- Policjanci mają łatwo, ponieważ po 25 latach idą na emeryturę, mają stabilne zatrudnienie, mają jasną ścieżkę awansu. Że to jest łatwy kawałek chleba, w związku z tym jest to pewnego rodzaju zawiść czy zazdrość, która przekłada się na niskie poważanie - mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Wyższym od policjantów poważaniem wśród Polaków mogą pochwalić się m.in. szewc, artysta czy pracownik sprzątający. Mimo to, mundurowi cały czas zachęcają do wstąpienia w szeregi formacji. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać policjantem? Trzeba być obywatelem Polski, mieć nieposzlakowaną opinię i nie być karanym. Ważna jest także sprawność fizyczna.  

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group