Nowy pojazd dla armii

02.05.2022   Autor: News4Media
1105---602
Autosan wspólnie z Hutą Stalowa Wola i czeską Tatrą przedstawili swoją propozycję dla armii. Logo producenta autobusów znajduje się teraz na wozie bojowym.

Marka Autosan kojarzona jest z krążącymi po ulicach miast autobusami. Teraz logo firmy można zobaczyć także na wielkim i ciężkim pojeździe wojskowym. Sprzęt został właśnie zaprezentowany na kieleckich targach Polsecure. Maszyna z napędem 4×4 przeznaczona jest np. dla wojsk rakietowych i artylerii, w tym dla systemów dowodzenia i rozpoznania.

Pojazd został przygotowany we współpracy z czeską firmą Tatra Export. Stanowi również uniwersalną platformę bazową do rozwijania specjalistycznych pojazdów przeznaczonych dla innych rodzajów wojsk, w tym dla wojsk specjalnych (program PEGAZ)” – informuje Huta Stalowa Wola, bo ton ona wspólnie z Autosanem opracowała pojazd.

Wóz w podstawowym wariancie będzie miał dwuosobową załogę a także możliwość przewozu sześciu uzbrojonych i w pełni wyposażonych żołnierzy.

Opancerzenie zapewnia osłonę załogi przed pociskami i odłamkami. W prezentowanym typie pojazdu 4×4 z masą własną 13t (dopuszczalna masa całkowita wynosi aż 18t) z układem jezdnym Tatra 815-7 mogą być wprowadzane zmiany konstrukcyjne kabiny, w tym obejmujące dostosowanie do przyszłych specjalistycznych zastosowań w siłach zbrojnych. Docelowo pojazd ma być produkowany przez HSW SA w Polsce, z możliwością ulokowania części produkcji w sanockiej fabryce Autosan, której HSW jest współwłaścicielem wspólnie z PIT Radwar SA” – wylicza bojowe i biznesowe zalety projektu Huta Stalowa Wola.
Pojazd to efekt dwóch lat pracy, bo w 2020 r. – także w Kielcach – zostało podpisane porozumienie miedzy HSW a Tatrą Export. Co ważne, potencjalne wyposażenie sprzętu obejmuje także system ochrony przed bronią masowego rażenia: atomową, biologiczną i chemiczną. Auto napędzane jest ponad 400-konnym silnikiem, który sprzężony jest z automatyczną sześciobiegową skrzynią. To oznacza, że ten ciężki sprzęt może rozpędzić się do 110 km/h i pokonać 650 km na jednym tankowaniu.

fot. HSW
Przeczytaj więcej o: armia, autosan, pojazd wojskowy, wojsko,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group