Czy porowatość włosów może się zmienić?

18.02.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
---2037
Podobnie jak ciało czy skóra twarzy, także nasze włosy wymagają odpowiedniego traktowania. Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania pielęgnacją włosów, który wtajemniczeni nazywają włosingiem. Świadoma i zbalansowana pielęgnacja pasm pozwala nam odkryć ich potrzeby i wydobyć z nich to, co najlepsze – idealny skręt i definicję lub błyszczącą taflę. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że pielęgnacja włosów nie zatrzymuje się jedynie na szamponie i odżywce stosowanej od czasu do czasu. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj porowatość włosów i jej znajomość. Czy może ona ulec zmianie? Przekonaj się!
 
Porowatość włosów – to musisz o niej wiedzieć
Porowatość włosów to termin, który coraz częściej pojawia się wśród osób zainteresowanych świadomą pielęgnacją swoich kosmyków. Czym tak naprawdę jest? Jest to jedno z kryteriów klasyfikacji włosów, które obecnie coraz częściej pojawia się na opakowaniach kosmetyków. Umożliwia wybór pielęgnacji oraz zaopatrzenie się w kosmetyki do włosów, które będą dla naszych pasm najkorzystniejsze.
 
W zależności od tego, w jakiej kondycji znajdują się nasze włosy, ochraniające je łuski będą bardzo mocno przylegać lub charakteryzować się wyraźnym rozchyleniem (co oczywiście nie jest widoczne gołym okiem). Idąc dalej, pod względem porowatości włosy możemy podzielić na:
  • niskoporowate – posiadają niski stopień rozchylenia łusek, są w bardzo dobrej kondycji, do tego miękkie i błyszczące, jednak często brakuje im objętości;
  • średnioporowate – poziom rozchylenia łusek jest średni i pod względem nawilżenia pozostają w stosunkowo dobrej kondycji;
  • wysokoporowate – stopień rozchylenia łusek jest najwyższy, co sprawia, że często są przesuszone, kruche, puszą się i źle układają, wyglądają na zniszczone.
Zmiana porowatości włosów
Porowatość włosów, to, czy są one proste, falowane czy też wykazują silną tendencję do kręcenia się, jest w dużej mierze warunkowane genetycznie. Stąd bardzo często włosy kręcone z natury są włosami o wysokiej porowatości. Warto jednak mieć na uwadze, że porowatość naszych włosów na przestrzeni lat może ulec zmianie. Wpływ może mieć pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim – zabiegi upiększające i stylizujące. Częste farbowanie, mycie głowy szamponem z silnymi detergentami czy stylizacja na gorąco – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do przesuszenia, a co za tym idzie, większego odchylenia łusek. Stąd, nawet posiadając włosy niskoporowate, możesz stać się posiadaczką wysokoporowatych. 
 
Kosmetyki do włosów a porowatość
Aby odpowiedzieć na potrzeby naszych włosów, przy doborze pielęgnacji najlepiej kierować się ich porowatością. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, czy nasze pasma wymagają silnej regeneracji i odbudowy, odżywienia i zabezpieczenia, czy dostarczenia im silnej dawki nawilżenia. Pomocna okaże się także znajomość równowagi PEH, która informuje nas, w jakich proporcjach nasze kosmyki potrzebują protein, emolientów i humektantów. Pamiętaj, że zbyt duża ilość każdej z tych substancji w stosunku do pozostałych może niekorzystnie wpłynąć na ich ogólną kondycję. 

fot. materiał klienta

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group