Zawsze jest inne wyjście niż samobójstwo

15.01.2022   Autor: Jakub Sierakowski
1736---1374
Co roku ponad 5000 osób w Polsce popełnia samobójstwo. Każda z innego powodu. Niestety, często zostają ze swoimi problemami same. A wcale nie musi tak być. 
 
Kilka dni temu na torach między Złotowem i  Krajenką, samobójstwo popełnił 45- letni mężczyzna. Tylko w samym powiecie złotowskim policja, takich niepotrzebnych śmierci jest w ostatnich latach kilka-kilkanaście rocznie. Na szczęście większość osób próbujących targnąć się na swoje życie, udaje się od tego odwieść.  Odpowiedzialność za to, bardzo często spada na policjantów. 
 
- Interwencje tego typu wymagają od policjanta szczególnego opanowania, gdyż w jednej chwili stajemy się negocjatorem. Właśnie trzy interwencje przeprowadzone w zeszłym roku, w których konieczne było negocjowanie, zakończyły się uratowaniem osoby, która podejmowała próbę samobójczą. W zeszłym roku aż 9 razy byliśmy wzywani do przypadków, gdzie ujawniono osobę, która popełniła samobójstwo - mówi mł.asp. Damian Pachuc, rzecznik prasowy złotowskiej policji.Osoby decydujące się
na tak dramatyczny krok, często nie otrzymują odpowiedniej pomocy. Zostają z czarnymi myślami same i nie widzą alternatywnych rozwiązań swoich problemów. 
 
- Jeżeli nie widzimy już żadnego wyjścia z sytuacji, to pojawia się. to wyjście ostateczne, że jest to dla nas jedyna droga. W zaburzeniach psychicznych pojawia się czasami myślenie tunelowe – czarne postrzeganie świata, że już jest źle, że nic się nie da zrobić - tłumaczy Mateusz Molęda, psycholog i kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego IMAGO MED w Pile.

A wcale tak nie jest. Pomocy można szukać stacjonarnie - chociażby w Pile, w Poradni Zdrowia Psychicznego, czy w Złotowie, w Centrum Zdrowia Psychicznego. A także telefonicznie – istnieje szereg specjalnych infolinii, w których można znaleźć pomoc. Pomóc możemy także my sami, na przykład przekazując te numery i nie zostawiając nikogo sam na sam ze swoimi problemami i czarnymi myślami. 
 
To mój taki apel, żebyśmy nie ulegali znieczulicy, żebyśmy byli wrażliwi i nie bali się reagować. Bo możemy komuś uratować życie - dodaje Mateusz Molęda.
NUMERY TELEFONÓW:

 

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123, czynny codziennie od 14 do 22

Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01, czynny od poniedziałku do piątku od 15 do 20

Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04, czynny od poniedziałku do soboty od 11 do 21

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, czynny całodobowo 7 dni w tygodniu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group