Szlachetna Paczka tuż tuż

29.11.2021   Autor: Magdalena Lach
1825---384
Dwóch milionów Polaków nie stać na wynajem mieszkania, zakup jedzenia, środków czystości czy odzieży.  Koniec roku to tradycyjnie już zwrócenie uwagi na problem ubóstwa w Polsce. A liczba osób żyjących w skrajnej biedzie w ostatnim roku rośnie. Informuje o tym Szlachetna Paczka w niedawno opublikowanym “Raporcie o biedzie”.  

Doskwierający głód, czy przenikliwe zimno - to codzienność dla ponad 2 mln Polaków . Tak wynika z opublikowanego właśnie przez Szlachetną Paczkę “Raportu o biedzie”. Porównano w nim Polskę do bloku o 100 mieszkaniach. W ośmiu z nich nie ma łazienki, a w czterech jest zimno, bo lokatorów nie stać na ogrzewanie. Bieda w Polsce cały czas istnieje, ale ma inną postać. 

- Ta bieda się trochę zmieniła. Ona dotyczy głównie teraz osób samych, samotnych, starszych, osób nieporadnych społecznie. A rodzina wielodzietna nie jest już takim synonimem rodziny ubogiej - mówi Klaudia Deja, liderka Szlachetnej Paczki w rejonie Poznań Winogrady. 

Liczba osób żyjących poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli za mniej niż 20 zł dziennie znacznie wzrosła. W 2020 roku o ponad 100 tys. Osób. Co sprawiło, że ktoś znalazł się w takiej sytuacji? Według "Raportu o biedzie” najczęściej z powodu choroby, nadużywania alkoholu, życiowej niezaradności albo lenistwa. W niektórych przypadkach przyczyniła się też do tego pandemia, a teraz pomaga inflacja. 

- Niektóre osoby, zwłaszcza samotne, będą miały problem z pokryciem wydatków np. Na ogrzewanie, na leki. Nie wiemy, jak się ukształtują do końca ceny, ale spodziewamy się, że być może trzeba będzie się zmobilizować i obsłużyć więcej klientów - przyznaje Wanda Kolińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile. 


Tylko w Pile 4 tysiące mieszkańców potrzebuje wsparcia opieki społecznej. Potrzebujący dostają pomoc m. in. w formie świadczeń pieniężnych. Pomagać może jednak każdy z nas. W sposób doraźny. Jedną z form pomocy jest Szlachetna Paczka, której tegoroczna kulminacja właśnie się zbliża. Rodziny zakwalifikowane do pomocy są już w bazie. Teraz ruch należy do dobrych ludzi... 

- Aktualnie poszukujemy darczyńców do tych rodzin. Każdy z nas może zostać tym darczyńcą i może wybrać rodzinę wchodząc na www.szlachetnapaczka.pl - apeluje Andrzej Stec, lider Szlachetnej Paczki w rejonie Wałcz 

Obdarowywanym najczęściej potrzebna jest odzież, żywność czy opał. Wielu potrzebującym brakuje też sprzętu do rehabilitacji, czy podstawowych urządzeń AGD. Finał Szlachetnej paczki odbędzie się w weekend cudów, czyli 10-12 grudnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group