Sprawdzamy, jak firmy z województwa wielkopolskiego zniosły pandemię!

28.09.2021   Autor: Reklama
---2698
Pandemia koronawirusa i przepisy, które miały ograniczać skalę zarażeń, okazały się olbrzymim wyzwaniem dla biznesu. Niestety w związku z tym setki tysięcy firm musiały znacząco ograniczyć swoje funkcjonowanie lub nawet zakończyć działalność. Podobne problemy można było zaobserwować zasadniczo w każdym regionie. Warto przyjrzeć się sytuacji firm z województwa wielkopolskiego i ich perspektywom na rozwój po zakończeniu pandemii.
 
Firmy województwa wielkopolskiego: dane z bazy firm
Gospodarcze symptomy pandemii koronawirusa były niestety dla setek tysięcy przedsiębiorców równie dotkliwe, co te zdrowotne. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów bazy firm ALEO.com, w całym kraju w okresie pomiędzy styczniem 2020 roku a sierpniem 2021 roku doszło do 574171 zawieszeń lub likwidacji firm. Te trudne decyzje oczywiście były w znacznej mierze powiązane z kolejnymi falami zakażeń i lockdownami.  W sposób szczególny na gospodarcze konsekwencje byli narażeni przedstawiciele wyłączanych branż. Dzięki informacjom znajdującym się w bazie firm można jednak zaobserwować, że ucierpiały również tysiące innych podmiotów. Możliwe staje się także ocenienie kondycji firm w poszczególnych regionach kraju.
 
Sytuacja firm w Wielkopolsce
 Województwo wielkopolskie należy do grona najsilniejszych ośrodków gospodarczych  kraju. Według raportu (https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-woj-wielkopolskiego) Działa tu 278 165 firm, co piąta z nich jest przy tym zarejestrowana w stolicy regionu – Poznaniu. Oprócz tej metropolii, będącej również ostoją dla nowoczesnego biznesu, ważnymi ośrodkami są m.in. Kalisz, w którym działa 8 273 przedsiębiorstw, Leszno z 6106 firmami oraz Ostrów Wielkopolski, w którym zarejestrowano 5,9 tys. działalności gospodarczych.
 
Czym zajmują się wielkopolskie firmy?
 Podobnie jak w innych regionach kraju najpopularniejszym typem działalności są usługi budowlano-remontowe. Takimi zadaniami zajmuje się 56 794 przedsiębiorstw, kolejne miejsce zajmują usługi finansowe i doradcze (54 000 firm), a podium zamykają usługi medyczne (22 385 przedsiębiorstw). Znaczna część biznesów specjalizuje się również w transporcie i spedycji drogowej (18 031 podmiotów) oraz sprzedażą detaliczną (11 965 firm).
 
Pod względem formy prawnej wyraźnie dominują indywidualne działalności gospodarcze: w regionie działają 273 972 firmy tego typu.  Kolejne miejsce zajmują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (2793 przedsiębiorstw). Zdecydowanie mniej jest spółek jawnych (367), komandytowych (360) i stowarzyszeń rejestrowych (236).
 
Jak lokalny rynek poradził sobie z pandemią?
Fala licznych zawieszeń lub likwidacji działalności gospodarczych oczywiście nie ominęła również województwa wielkopolskiego. W okresie pandemii wiele podmiotów musiało radzić sobie z okresowymi ograniczeniami w swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej i obostrzeniami utrudniającymi wykonywanie standardowych obowiązków. Po dwóch pierwszych falach zakażeń sytuacja uległa jednak poprawie. W Wielkopolsce można przy tym zaobserwować tendencje charakterystyczne dla całego kraju.
 
Pomiędzy majem i lipcem 2021 roku w Wielkopolsce zarejestrowano 5 054 firmy. Najwięcej z nich zajmuje się przy tym handlem w Internecie: w tym okresie powstało aż 260 sklepów internetowych. Potwierdza to widoczną w okresie pandemii tendencję, związaną z olbrzymim zainteresowaniem rynkiem e-commerce i zmianą postaw samych konsumentów, którzy zdecydowanie chętniej zaczęli odwiedzać wirtualne sklepy. Kolejne miejsce pod względem popularności zajmują usługi budowlano-remontowe (245 firm), co jest także związane ze stabilnymi wzrostami na rynku nieruchomości. Poza tym powstało m.in. 230 firm zajmujących się fryzjerstwem i kosmetyką, 220 firm dostarczających usługi informatyczne oraz 162 specjalizujące się w transporcie drogowym towarów.
 
Jakie firmy najczęściej zamykano w Wielkopolsce?
W analogicznym okresie w województwie wielkopolskim zamknięto łącznie 1321 działalności gospodarcze. W tej grupie zdecydowanie najwięcej zajmuje się transportem drogowym towarów (83 firmy). Branża logistyczna i spedycyjna, choć stanowi ważne ogniwo polskiej gospodarki, cechuje się również wysoką konkurencyjnością, co może być jedną z podstawowych przesłanek do rezygnacji z prowadzenia firmy tego typu. W tym czasie doszło również do likwidacji 55 sklepów internetowych i 45 firm taksówkarskich. Transport prywatny jest przy tym branżą, która w niezwykły sposób ucierpiała w okresie pandemii ze względu na znacznie zmniejszoną mobilność społeczną i konieczność zamknięcia wielu lokali. Poza tym często zamykano również firmy zajmujące się robotami budowlano-remontowymi (41 likwidacji) oraz fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi (36).
fot. pexels.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group