Kubek sprzed 2 tysięcy lat w Gwdzie - VIDEO

19.07.2021   Autor: Redakcja
---78
Kubek sprzed 2 tysięcy lat i późnośredniowieczny dzban znalazł pilski archeolog na dnie Gwdy. Poszukiwania były prowadzone w ramach współpracy Muzeum Okręgowego w Pile oraz pilskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.  
 
- Udało nam się znaleźć dwa naczynia. Starszy to kubek gliniany z przełomu II i I wieku przed naszą erą. Młodszy to dzban z okresu późnego średniowiecza i nowożytności, czyli pomiędzy 14-16 wiekiem a wiekiem 19. Kubek był w bardzo dobrym stanie, natomiast dzban był trochę uszkodzony - mówi dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile i strażak OSP w Pile. 
 
Prawdopodobnie przez kamień niesiony przez wodę. Naczynia odnalezione w rzece pochodzą z tego właśnie miejsca - nie zostały przyniesione przez prąd wody z dużych odległości.
 

Kilka lat temu, także na tym samym odcinku Gwdy archeolodzy znaleźli pucharek z epoki brązu i pokrywę popielnicy z epoki żelaza. Wskazywać to może na istnienie w tym miejscu starego cmentarzyska sięgającego epoki brązu, przez późniejszą epokę żelaza do okresu przedrzymskiego. Kolonizacja tych terenów rozpoczęła się 15 tysięcy lat temu.  

Oba odnalezione obiektu po zakatalogowaniu trafią do gablot muzealnych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group