Przychodnie już normalnie przyjmują pacjentów

14.07.2021   Autor: Artur Maras
2059---396
Łatwiej o wizytę u lekarza rodzinnego. Choć teleporady nadal funkcjonują - to w ograniczonym zakresie. Eksperci mówią jednak, że taka forma kontaktu z lekarzem zostanie zapewne w służbie zdrowia na stałe. Sprawdziliśmy jak teraz wygląda rzeczywistość w podstawowej opiece zdrowotnej. 
 
W trakcie epidemii koronawirusa, a szczególnie w momentach pikowania liczby zachorowań, nie zawsze było łatwo dostać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przyzwyczajeni do osobistych odwiedzin pacjenci musieli przestawić się na tzw. teleporady. Teraz wygląda już to inaczej. 

- Zadzwoniłam rano i bez żadnego kłopotu. Po pierwszym dzwonku był odebrany telefon, od razu rejestracja na wczesną godzinę. W tej chwili dobrze. Na początku było ciężko. Teraz potrzebowałam kilka recept i bez problemu - mówią pacjenci. 

Choć o bezpośrednią wizytę jest teraz znacznie łatwiej, to pacjenci nadal muszą liczyć się z koniecznością przestrzegania w przychodniach reżimu sanitarnego.  

- Maseczki oczywiście obowiązkowo. Mamy dezynfekcję rąk przy drzwiach, pomiar temperatury. Staramy się umawiać pacjentów tak, aby nie było jakichś tłumów na korytarzach, więc trochę rzadziej. W międzyczasie udzielamy jeszcze porad przez telefon - tłumaczy lek med. Anna Perucka, specjalista medycyny rodzinnej.Tych jest obecnie znacznie mniej. Większość przychodni w trakcie epidemii przyjmuje pacjentów hybrydowo, czyli załatwiając sprawę telefonicznie lub jeśli wymaga tego sytuacja, bezpośrednio w lekarskim gabinecie.  

- Wiele porad może być udzielonych przez telefon typu, czy pacjent może być szczepiony czy nie, więc te teleporady nadal funkcjonują, jednak większość pacjentów przychodzi, bo chce być u nas w gabinecie lekarskim. My z resztą też wolimy udzielać porad i leczyć pacjentów niż udzielać samych teleporad - mówi lek. med. Iwona Leśniewska, specjalista medycyny rodzinnej. 
Nie we wszystkich przychodniach lekarzy rodzinnych wyglądało to jednak w ten sposób. Są takie, które udzielały pomocy głównie... przez telefon. Minister zdrowia zapowiedział, że NFZ nie przedłuży umów z lekarzami, którzy ponad 90 proc. pacjentów przyjęli w takiej formie. Na takiej czarnej liście znalazło się kilkanaście przychodni w Wielkopolsce, w tym w naszym regionie przychodnia w Szamocinie oraz w Pile. W tych dwóch przypadkach okazało się jednak, że doszło do nieporozumienia. 

- Podmioty tłumaczyły się, że te ponad 90 proc. teleporad wynika często, albo z błędów przy wypełnianiu sprawozdania, albo z takiego trochę zaniedbania, że po prostu nie zaznaczały odpowiednich świadczeń i poprosiły o to, aby mogły skorygować wysyłane do nas raporty - wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ. 

Sprawę udało się wyjaśnić. Po korekcie okazało się, że porad telefonicznych było znacznie mniej i umowy z tymi przychodniami NFZ podpisał.  

W wielu POZ-tach pacjenci mogą także zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. I jak mówią lekarze, to rozsądne, aby z takiej możliwości skorzystać. 

- Nawet jeśli zachorujemy to przechodzimy to lżej, nie mamy powikłań i o to głównie chodzi - zapewnia lek med. Anna Perucka.

Bo choć teraz chorych jest znacznie mniej to zdaniem epidemiologów nie unikniemy kolejnej fali. Pytanie tylko czy będzie ona w sierpniu czy we wrześniu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group