Wyjazd na wakacje? Łatwiej z paszportem covidowym

06.07.2021   Autor: Artur Maras
1512---385
Od czwartku 1 lipca w całej UE zaczął obowiązywać paszport covidowy. Dokument pozwala m. in. łatwiej przekroczyć granice państw Wspólnoty. Specjalny certyfikat jest wydawany zaszczepionym, ozdrowieńcom i osobom z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. 

Od początku maja na stadionie przy ul. Okrzei, pierwszą lub drugą dawką zaszczepiło się ponad 13 tys. osób. Dzięki takiemu specjalnemu paszportowi szczepionkowemu wszystko jest, czyli podstawowe dane osoby zaszczepionej, nazwa i daty przyjęcia preparatu oraz unikalny identyfikator w postaci kodu QR. Dzięki niemu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie poruszać się po Europie. 

Od czwartku, specjalny dokument zaczął obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i na Islandii.  

- Możemy go wygenerować tuż po szczepieniu, dlatego dla osób, które nie mają dostępu do portalu pacjent.gov.pl, na życzenie drukujemy taka kartę z certyfikatem także tutaj od razu na miejscy wszyscy pacjenci mogą się zaopatrzyć w ten certyfikat - tłumaczy Szymon Kozłowski, koordynator punktu szczepień na stadionie powiatowym w Pile.

Można go także ściągnąć na smartfona z Internetowego Konta Pacjenta czy aplikacji mObywatel. Osobom zaszczepionym unijny certyfikat jest wydawany na rok. Ozdrowieńcom na 180 dni, a osobom z negatywnym wynikiem testu na 48 godzin. Jednak sam paszport szczepionkowy to nie wszystko.  
 
- Niektóre kraje wymagają tak jak Grecja czy Hiszpania taki dodatkowy dokument, który elektronicznie trzeba wypełnić i otrzymać kod QR - mówi Jan Nowak, biuro podróży Intertour. 
W odnalezieniu się w tym pandemicznym chaosie, pomóc może bezpłatna wspólnotowa aplikacja Re-open EU. Po wybraniu kraju, do którego chcemy się udać wyświetlą się informacje o aktualnych obostrzeniach w danym pastwie. Planując urlop za granicą warto także wyrobić kartę EKUZ. Potwierdza ona prawo do świadczeń zdrowotnych, gdyby na wyjeździe trzeba było skorzystać z pomocy medycznej. 

- Nie musimy płacić i potem przechodzić całej tej procedury ubiegania się o zwrot kosztów leczenia, tylko mając tę kartę od razu możemy skorzystać z takiego zakresu leczenia jaki przysługuje w danym kraju - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik NFZ w Poznaniu. 

Od czwartku w związku z sezonem urlopowym, umożliwiono także przyjęcie drugiej dawki szczepienia w dowolnie wybranym punkcie szczepień.  

- Można zgłaszać się poprzez infolinię 883 105 205 lub bezpośrednio w punkcie szczepień, w dniach, kiedy wykonujemy szczepienia - dodaje Szymon Kozłowski.

Lub poprzez e-rejstrację, logując się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group