Brzydki zapach potu - jak sobie z nim poradzić

02.07.2021   Autor: News4Media
1041---49
Aby zwalczyć przyczynę nieprzyjemnego zapachu, który wydziela się z naszego ciała, warto zrozumieć podstawowe procesy dotyczące pracy gruczołów potowych. Istnieje kilka sposób, które mogą pomóc w walce z tą przypadłością. Dolegliwość może również sygnalizować, że niezbędna okaże się konsultacja z lekarzem.

Za zapach odpowiadają bakterie
Ludzki organizm jest wyposażony w dwa rodzaje gruczołów łojowych – ekrynowe, które rozmieszczone są na powierzchni skóry oraz apokrynowe, umieszczone w głębszych warstwach skóry. O ile te pierwsze pozostawiają pot bezwonnym i pełnią funkcję chłodzenia ciała, to drugie już mogą sprawiać niemały kłopot, zwłaszcza osobom, które przebywają w naszym otoczeniu. To wszystko za sprawą zniszczonych komórek, które zostają wydalone z wyniku ich aktywności. Za nieprzyjemną woń odpowiadają bakterie. To właśnie zadaniem jest metabolizowanie potu, którego efektem ubocznym jest przykry zapach.

Podstawą higiena osobista
Miejsca zaciemnione i pozbawione powietrza to siedliska, które bakterie upodobały sobie w sposób szczególny. Dlatego nieprzyjemna woń może unosić się zwłaszcza z okolic pach. Podstawową zasadą w walce z brzydkim zapachem jest higiena osobista. Częste i dokładne mycie pozwoli na bieżąco usuwać przyczynę problemu. Ponadto wskazane jest używanie antyperspirantów i blokerów potu, których składniki ograniczają jego wydzielanie. Ponieważ bakterie lubią osadzać się na włosach, warto też zadbać o regularną depilację pach oraz okolic intymnych. Przestrzeganie tych zasad, na ogół przynosi pożądane efekty.
Dbam o siebie, ale zapach nadal doskwiera
Jeśli odpowiednia higiena i kosmetyki nie wystarczają, istnieje kilka czynników, które również mogą powodować nasilanie się przypadłości lub świadczyć o zaburzeniach organizmu:

- Warto zwrócić uwagę na to, czy stosowana przez nas dieta nie zawiera zbyt wielu ostrych i intensywnych przypraw, które mogą potęgować zapach potu.

- Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, gdyż niewystarczająca ilość wody w organizmie również może być przyczyną nieprzyjemnej woni. Zaleca się wypijanie 2-3 litrów płynów w ciągu dnia.

- Być może odzież, którą nosimy, wykonana jest z nieprzewiewnych tkanin. W takim wypadku warto spróbować zaopatrzyć swoją garderobę w ubrania bawełniane i lniane, zapewniające dobrą wentylację ciała.

- Przykry zapach może być znakiem, że w organizmie zaburzona została gospodarka hormonalna. Warto wykonać badania pod tym kątem, które może zlecić np. ginekolog lub endokrynolog. Można wykonać je również odpłatnie w laboratoriach analiz medycznych.

- Palenie papierosów może zmieniać zapach potu i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia, dlatego zawsze rozstanie się z nałogiem przynosi pozytywne efekty.

- Jeśli nieprzyjemna woń potu utrzymuje się, należy skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Zdarza się bowiem, że jest to objaw poważniejszych chorób, takich jak: niewydolność nerek lub wątroby, cukrzyca czy zmiany nowotworowe.

fot.: iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group