Dolina Noteci parkiem krajobrazowym?

29.05.2021   Autor: Mateusz Manthai
682---29
Czy na terenie trzech powiatów naszego regionu powstanie nowy park krajobrazowy? Ma to być szansa na rozwój chociażby turystyki i edukacji. Trwają właśnie konsultacje z zainteresowanymi gminami. Decydujący głos będą mieli jednak mieszkańcy.

Parki krajobrazowe to miejsca, które charakteryzują się walorami przyrodniczymi, historycznymi, czy kulturowymi. Właśnie takie zalety posiada Dolina Noteci. Stąd decyzja o zaprojektowaniu w tym miejscu nowego parku krajobrazowego. Ten miałby rozciągać się od Wyrzyska, poprzez Miasteczko Krajeńskie, Szamocin i Ujście, aż do Czarnkowa i Wielenia. Swoim zasięgiem ma obejmować 10 gmin.

- Prawdopodobnie te granice jeszcze będą się wielokrotnie zmieniać. Cały obszar to ponad 38 tysięcy hektarów. Byłby to 15 park, bo 14 mamy obecnie w Wielkopolsce. Byłby jednocześnie jednym z największych - twierdzi Rafał Śniegocki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Podczas pierwszego spotkania z samorządowcami, przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego omówili walory przyrodnicze doliny. Nad Notecią żyje kilkanaście gatunków ptaków, a także ssaki takie jak bóbr europejski czy wydra. Park miałby wpłynąć także na promocję i rozwój turystyczny gmin.

- Kiedy przyjeżdżają do nas obcy ludzie z innych części Polski, zaczynają podziwiać i otwierają nam oczy na piękno tej Doliny Noteci. Myślę, że trzeba to dziedzictwo zostawić potomnym - mówi Eugeniusz Kucner, burmistrz Szamocina.

Samorządowcy liczą na to, że wraz z powstaniem parku krajobrazowego, pojawią się nowe miejsca noclegowe czy gastronomiczne. Niedługo rozpocznie się również kolejny etap rozmów – konsultacje społeczne. Wtedy okaże się, czy nowy rezerwat ma szansę na stałe wpisać się w krajobraz regionu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group