Groznawstwo na UAM? Nowy kierunek studiów w kraju

21.05.2021   Autor: Jakub Sierakowski
945---180
Groznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się nowy i pierwszy taki w Polsce kierunek studiów. To coś dla sympatyków gier i dla osób, które chcą pracować w coraz bardziej rozwijającej się w Polsce branży.

Granie w gry i bycie graczem już dawno przestało być pewnego rodzaju symbolem obciachu. Stało się za to normalną rozrywką, jak chociażby czytanie książek, czy oglądanie filmów. Trzeba dodać, że rozrywką dochodową, bo rynek gier video w Polsce rozwija się bardzo szybko. Jak grzybów po deszczu przybywa studiów, które je produkują, ale także i tych około “growych”, zajmujących się szeroko pojętym gamedevem. Dostrzeżono w tym szansę i w efekcie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych powstał jedyny taki kierunek studiów w Polsce - groznawstwo.

- To jest raczej taka naturalna ewolucja. Nasi pracownicy, pracownicy instytutu, w tym ja sama, zajmujemy się grami, badamy gry. Gry obok filmów były dla nas zawsze ważnym punktem kulturowego odniesienia. W pewnym momencie pojawił się pomysł na to, żeby stworzyć kierunek poświęcony grom - mówi Joanna Pigulak, z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. 
Absolwenci groznawstwa będą mogli pracować w trzech dziedzinach: mediach związanych z tematyką gier, organizacji wydarzeń związanych z grami: konwentów, targów i bezpośrednio w gamedevie, jako testerzy gier, czy twórcy scenariuszy. Praca w firmach produkujących gry, to szansa na wysokie zarobki: w czołowych polskich studiach, jak CD Projekt, czy People Can Fly, średnia pensja to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

- Jest to szansa dla młodych ludzi, przede wszystkim na dobre zarobki. Jak widać, w Polsce ta branża się całkiem nieźle rozwija. Widać to zresztą po giełdzie, gdzie tych spółek z każdym rokiem i jest coraz więcej i każdy zbiera fundusze na to, żeby wybić się z jakąś grą - twierdzi Bartosz Perzyński, z Chaos Games Piła. 

Nowy kierunek studiów ruszy od października. A chętni muszą tylko na maturze dobrze zdać rozszerzony język polski, angielski, historię oraz WOS.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group