Asta Video Fest

Ozdrowieńcy oddają osocze w Pile

14.05.2021   Autor: Artur Maras
1239---200
Ozdrowieńcy nie muszą już jechać do Poznania aby oddać osocze. Teraz mogą to zrobić w Pile. Osocza ciągle jest za mało. Regionalnym centrom krwiodawstwa brakuje także krwi. Najwięcej z ujemnych grup. Stąd apel do krwiodawców i nie tylko: Pomóżcie!

W nowej siedzibie pilskiego oddziału Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącej się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 43 pojawiły się dwa takie urządzenia.

- Dawcy oddają osocze w trzech cyklach. Jeden cykl jest pobierania krwi, odwirowuje się osocze i krwinki z powrotem wracają do dawcy - tłumaczy pielęgniarka Joanna Grzegorczyk. 

Procedura nie jest długa. Trwa około pół godziny. Najpierw trzeba się jednak zarejestrować.

- Z każdym dawcą przeprowadzany jest krótki wywiad lekarski. Lekarz zbierze dokładnie informacje, które są potrzebne aby pacjenta zakwalifikować i wtedy umawiamy dawcę na określony dzień i godzinę do oddania osocza. Dotychczas w Pile oddało je 9 osób. Widzimy, że zainteresowanie jest - potwierdza lek. med. Agnieszka Łaba, zastępca dyrektora RCKiK w Poznaniu. 

 
Osocze - jak podkreślają lekarze - to cenny lek dla osób najciężej chorych na COVID-19. Jest go nadal za mało. Tak samo jak krwi. Przez większą liczbę wypadków oraz przywrócenie operacji planowych w wielu szpitalach, stała się ona deficytowa. Szczególnie z grup ujemnych 0 Rh- A Rh- i B Rh-.

- Nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić krwi dlatego tak bezcenna jest pomoc krwiodawców. Bez zgłaszających się dawców, bez ich zaangażowania, nie będziemy mieli tego bezcennego leku dla pacjentów w szpitalu - dodaje lek. med. Agnieszka Łaba.

Samo oddanie krwi to dość szybka i bezbolesna procedura.

- Sam fakt oddania to jest dobre kilka minut a radość z tego żeby pomóc komuś a może kiedyś w przyszłości nawet bliskiej osobie jest bardzo dobrą motywacją do oddawania - przekonuje krwiodawca Krzysztof Pakuła. 

Krew tak jak osocze można oddawać w Pile od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 10:30.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group