Dzieci z klas I-III wrócą po feriach do szkół

11.01.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1200---481
Chociaż wielu rodziców nie może już się doczekać dnia powrotu swoich dzieci do szkół, nadal nie wiadomo, czy to nastąpi po trwających właśnie feriach zimowych. Dziś, tuż  po godz. 17.00 minister edukacji poinformował, że do szkół wrócą dzieci z klas I - III. Nie wiadomo kiedy reszta. Natomiast dziś rozpoczęły się testy na obecność koronawirusa nauczycieli tych najmłodszych klas. 

Osobne pomieszczenia i indywidualni dla każdej klasy nauczyciele oraz maseczki na twarzach przez cały szkolny dzień, a także półtorametrowy dystans pomiędzy dziećmi oraz dziećmi i nauczycielami – tak wyglądają obostrzenia opublikowane na ministerialnej stronie. A jak w praktyce wyglądają przygotowania szkół na ewentualny powrót najmłodszych uczniów?

Dostosujemy nasze warunki na terenie szkoły do tych wszystkich wytycznych, które ministerstwo, ale nie będzie to na pewno łatwe. Wiadomo, że dzieciaki są bardzo spragnione siebie wzajemnie i swoich kontaktów społecznych. Bo są spragnione i tego nie unikniemy - mówi Anna Wyrzykowska, dyrektor SP3 w Trzciance. 

Ale za nim do tych spotkań ewentualnie dojdzie, dobrowolnym testom na obecność wirusa SarsCov2 mogą poddać się nauczyciele i kadra niepedagogiczna mająca kontakt z uczniami klas I-III. W samym tylko powiecie czarnkowsko-trzcianeckim zgłosiły się 403 osoby. To około 70% wszystkich osób spełniających podane kryterium. Nie bada się jedynie ozdrowieńców. Zdaniem szefowej czarnkowskiego sanepidu odsetek ten na tle innych powiatów i tak jest wysoki. Dla porównania w powiecie pilskim na testy ogłosiło się 485 osób, co stanowi około 44% wszystkich mogących z nich skorzystać. Organizacja testów to duże wyzwanie logistyczne.
- To jest bardzo duża liczba i organizacyjnie trzeba było to spiąć razem z wydajnością laboratoriów, które będą prowadziły te badania - tłumaczy Beata Kościelska. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Czarnkowie. 

Pytanie tylko czy faktycznie trzeba testować nauczycieli z terenu całego kraju, skoro minister Adam Niedzielski – jak podaje Rzeczpospolita – zapowiadał jeszcze dziś, że powrót najmłodszych do szkół jest rozważany owszem, ale tylko na terenie Małopolski i świętokrzyskiego.

Po godz. 17.00 minister edukacji narodowej poinformował, że jednak, od 18 stycznia wszystkie dzieci ze klas I – III wrócą do szkół. Przemysław Czarnek – zapewniał, że zarówno szkoły jak i nauczyciele będą do tego przygotowani. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group