Asta Video Fest

Miliony złotych dla samorządów

12.12.2020   Autor: Mateusz Manthai
---

12 miliardów złotych trafi do samorządów w całym kraju z najnowszego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponad 800 milionów zasili konta miast, gmin i powiatów w Wielkopolsce. Sprawdziliśmy, które samorządy w naszej części regionu dostały rządowe wsparcie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to instrument, który ma pomóc w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii. Właśnie rozstrzygnięto drugą, konkursową turę projektu. W regionie, ponad 5 milionów złotych na dwie inwestycje otrzymał powiat pilski

- Planujemy zmodernizować skrzyżowanie w miejscowości Śmiłowo. To jest skrzyżowanie, przez które przebiega droga krajowa numer 10. Jest to niestety bardzo niebezpieczne miejsce - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 

Kolejne 4 miliony złotych powiat przeznaczy na adaptacje budynków po byłej szkole rolniczej w Nieżychowie na potrzeby pomocy społecznej. W sumie 2,5 miliona złotych dostały gminy Łobżenica, Miasteczko Krajeńskie i Szydłowo. Te z rządowych pieniędzy wybudują nowe drogi i wodociągi. Dofinansowania nie otrzymało natomiast miasto Piła. Magistrat wnioskował o dodatkowe pieniądze m.in. na budowę ścieżek rowerowych, nowych ulic i oświetlenia osiedla Koszyce. Ten jednak został odrzucony.

- Prawie cała Wielkopolska została w dużej części pominięta. Jak spojrzymy na procenty w podziale na terenie kraju, to jesteśmy ukarani, pewnie politycznie za niepokorność - stwierdza Piotr Głowski, prezydent Piły.

Prezydentowi Głowskiemu wtóruje poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Paszyk. Twierdzi, że środki zostały przyznane bez jakichkolwiek kryteriów. Poseł poprosił o wyjaśnienia wojewodę .

- Takie miasta jak Piła, Oborniki, Czarnków, Trzcianka nie dostały dofinansowania do żadnej inwestycji. Inne z kolei otrzymały aż nadto - twierdzi Krzysztof Paszyk, poseł na Sejm, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Odmienne stanowisko ma w tej sprawie wojewoda . Jego rzecznik, Tomasz Stube mówi, że pomoc dostały samorządy, które dysponują mniejszymi budżetami, a kryteria przyznawania środków i proces oceny wniosków były transparentne. Komisja oceniała m.in. aspekty związane z dostępnością inwestycji dla osób z niepełnosprawnościami, czy liczbę mieszkańców, która z nich skorzysta.

- To ewidentnie chybiony zarzut. Wystarczy przeanalizować listę, aby spostrzec, że rożnego rodzaju samorządy, niezależnie od opcji politycznej otrzymały takie wsparcie - zauważa Tomasz Stube, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Blisko 9 milionów złotych trafiło do gmin powiatów chodzieskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Tutaj głównymi zadaniami będą remonty szkół i świetlic. W Margoninie zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków, a w gminie Połajewo powstanie nowy system kanalizacji.

- Każdy fundusz, z którego można skorzystać, który przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej doceniamy. Wszędzie staramy się zdobyć pieniądze dla Margonina - mówi Janusz Piechocki, burmistrz Margonina.

Najwięcej pieniędzy w tym rozdaniu dostał powiat złotowski. Trafiło tam 6 milionów złotych na modernizację szpitala. Ponad 3 miliony trafiło do gmin Złotów, Lipka, Jastrowie i Tarnówka. W województwie Zachodniopomorskim milion złotych z rządowego funduszu otrzymała gmina Mirosławiec. Przed nami kolejna odsłona projektu. Samorządy mogą już składać kolejne wnioski sprawie dofinansowań. Nabór potrwa do 28 grudnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group