Zniknie obowiązek posiadania „prawka” podczas jazdy samochodem

01.12.2020   Autor: Mateusz Manthai
448---123
Kolejna rewolucja w prawie o ruchu drogowym. Od najbliższej soboty zniknie obowiązek posiadania „prawka” podczas jazdy samochodem.

Znika obowiązek wożenia przy sobie prawa jazdy. Zmienia się jeden z zapisów prawa o ruchu drogowym. Dotychczas mówił on, że osoba kierująca autem ma obowiązek okazania dokumentu na żądanie policjantów.

- Wszyscy ci, którzy mają zabrane prawa jazdy, będą mogli jeździć. Niedawno dostałem mandat za to, że nie miałem prawa jazdy, a teraz nie dostanę. Jak policja zatrzyma do kontroli to czym się pan okaże? - mówią pilanie. 

W takiej sytuacji do dyspozycji będzie prawo jazdy on-line. Aplikacja mObywatel nie będzie jednak obowiązkowa.
Blankiet prawa jazdy nie będzie wymagany podczas policyjnej kontroli. Dane kierowcy policjanci sprawdzą bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców - tłumaczy mł. asp. Jędrzej Panglisz, rzecznik prasowy pilskiej policji. 

Do tego czasu policjanci mieli prawo ukarać kierowcę 50 złotowym mandatem. To nie koniec zmian w prawie. Niebawem w życie mogą wejść przepisy zakazujące korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię, czy nakazujące kierowcom ustąpienie pieszym pierwszeństwa na pasach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group