W Wałczu są najdroższe śmieci w kraju

01.12.2020   Autor: Magdalena Lach
1438---146
Ponad 1 600 zł rocznie za śmieci od czteroosobowej rodziny. To stawka nie dla mieszkańców Warszawy, ale dla Wałczan.  Rankomat.pl opublikował niedawno ranking, w którym Wałcz znalazł się na pierwszym miejscu wśród miast z najwyższą opłatą za odbiór odpadów.

35 zł od osoby. Tyle od czerwca muszą płacić mieszkańcy Wałcza za odbiór odpadów selektywnych. To najwyższa stawka w Polsce. 

- Już droższych chyba nigdzie nie będzie, tak jak u nas. Myślę, że powinniśmy się wszyscy przyłożyć do segregowania tych śmieci. To jest ździerstwo i nic więcej, bo jak można było podnieść śmieci z 17 zł od razu o 100 proc. - mówią wałczanie

Uchwałę w sprawie wzrostu cen za wywóz odpadów uchwaliła w maju Rada Miejska. Podwyżka dotknęła wszystkie samorządy w Polsce. Ale to w Wałczu ustalono stawkę najwyższą w kraju.

- W naszym mieście powinna kalkulować się na poziomie 31-32 zł i taka była propozycja nasza na początku roku, żeby taką stawkę ustalić. Niestety przez powolne uchwalanie tej uchwały przez 3-4 miesiące została stworzona pewna strata w budżecie - tłumaczy Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza

Którą trzeba było wyrównać podwyższając stawkę. Obowiązuje ona już pół roku i na razie nie zapowiada się na zmianę. Wałczanie wciąż będą płacić najwięcej za śmieci. 


Za to stawki podatku od nieruchomości w Wałczu są najniższe w powiecie.

- Podatki w Wałczu nie zmieniły się od 7 lat, a właściwie w ciągu 13 lat tylko raz były podniesione podatki - mówi burmistrz Wałcza

I dlatego burmistrz zaproponował radnym podniesienie tego podatku. Argumentował, że dzięki podwyżce, do budżetu miasta wpłynie dodatkowe 1,7 mln zł, a stawka nadal pozostanie najniższa w powiecie. To jednak po raz kolejny nie przekonało radnych, którzy zagłosowali przeciw.

- Każda dodatkowa opłata, którą musieliby ponosić wałczanie stanowi jednak jakieś dodatkowe obciążenie bez względu na wysokość, jaka by miała być. W pierwszej kolejności powinniśmy dążyć do tego, żeby obniżyć te koszty - zapewnia Maciej Goszczyński, rady Rady Miasta Wałcz. 

Podatek od nieruchomości miał zostać podwyższony o kilka złotych rocznie w przypadku mieszkań i kilkadziesiąt złotych w przypadku działalności gospodarczej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group