60 lat temu otwarto RCK - ARCHIWALNE ZDJĘCIA

02.10.2020   Autor: Redakcja
409---511
Regionalne Centrum Kultury działa od 60 lat. Dziś mija rocznica otwarcia obiektu. Zanim stał się RCK-iem przez długie lata nosił nazwę Pilskiego Domu Kultury. 

Obecnym dyrektorem RCK jest Stanisław Dąbek, od początku swojego zawodowego życia związany był z tym obiektem. A pierwszym dyrektorem PDK był Marian Osada. 
- Podczas wyjątkowych Dni Piły, w obecności przedstawicieli władz centralnych, 2 października 1960 roku niezwykłe uroczyście odsłaniano pomnik Stanisława Staszica dłuta Edwarda Haupta, tablicę pamiątkową upamiętniającą zasługi chóru „Halka” w krzewieniu polskości oraz Pilski Dom Kultury, w który - po ośmiu latach odbudowy - przekształcił się poniemiecki teatr zniszczony w ostatnich dniach wojny. Miasto zyskało jedną z największych i najlepiej wyposażonych w Wielkopolsce placówek kultury. Sala widowiskowa liczyła 640 miejsc i funkcjonowało w niej nowoczesne, panoramiczne kino Millenium. W niedzielę 2 października rano, na placu Staszica manifestowało około 10 tys. pilan, a o 15.00 nastąpiło otwarcie PDK, podczas którego przemówienia wygłosili przewodniczący MRN Mieczysław Konieczny i wiceminister kultury i sztuki Kazimierz Rusinek. Uruchomienie nowej placówki kultury rozbudziło oczekiwania społeczeństwa, przed kadrą domu kultury stanęły nowe zadania, na miarę czasów i potencjalnych możliwości - napisała Wiesława Szczygieł w monografii o kulturze pilskiej. 

Trzy lata temu RCK przeszedł gruntowny remont, który pochłonął ponad 2,2 mln zł przy czym dofinansowanie unijne stanowiło 85 procent tej kwoty. Podczas remontu odrestaurowywano jak najwięcej oryginalnych elementów wyposażenia. fot. archiwum Regionalnego Centrum Kultury w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group