Co dalej z ruiną pałacu?

27.09.2020   Autor: Magdalena Lach
1076---21
Dla jednych bezwartościowa ruina, dla drugich bezcenny zabytek. XVIII-wieczny barokowy pałac w Kłębowcu w gminie Wałcz od lat niszczeje. Pomysłów na jego zagospodarowanie jest pod dostatkiem, ale brakuje pieniędzy na ich realizację.

Wzniesiony w XVIII wieku przez rodzinę Golców. Pałac w Kłębowcu to jeden z ciekawszych późnobarokowych zabytków. Nieodbudowany po pożarze w 1945 roku stoi i... niszczeje.

- Dla nas on niepotrzebny jest. To jest kupa ruin, że jeszcze może jakiegoś dzieciaka zabić, bo tam dzieci latają - mówi Władysław Ogrodnik, mieszkaniec Kłębowca.

Zabytek jest nieogrodzony i niezabezpieczony, ale jak widać – często odwiedzany przez młodych ludzi, którzy robią tam sobie ogniska.

Właścicielem pałacu jest gmina wiejska Wałcz. To z jednej strony podnosi walory turystyczne tego regionu, ale to też oznacza kłopot dla gminy. Samorząd chciał ruiny sprzedać, a konserwator zabytków wydał nawet na to zgodę.


- Zaleciliśmy gminie nałożenie warunków w umowie sprzedaży polegających na zabezpieczeniu elementów uszkodzonych, spękanych, zagrożonych zawaleniem, w szczególności nad otworami drzwiowymi i okiennymi - tłumaczy Grzegorz Piechota, konserwator zabytków.

Pomysłowi sprzedaży sprzeciwili się jednak radni gminni oraz młodzi mieszkańcy Kłębowca. Ci, widzą w pałacu dużą wartość historyczną, a co za tym idzie atrakcję turystyczną. Niestety jednak, na to potrzebne są duże pieniądze.


- Prawdopodobnie próby sprzedaży tego pałacu więcej już nie będzie. Ja odczekam do roku 2021, ponieważ jest perspektywa finansowania z Unii Europejskiej 2021-2027 i tak może będą środki do pozyskanie na utworzenie trwałej ruiny tego pałacu - zapowiada Jan Matuszewski, wójt gminy Wałcz.

Czyli pałac nie zostanie odbudowany, a atrakcją mają pozostać ruiny. Oczywiście po ich odpowiednim zabezpieczeniu oraz dobudowaniu bazy turystycznej obok.
Do tego czasu gmina musi z własnych środków zabezpieczyć zabytek. Szacunkowy koszt to około 50 tysięcy zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group