Szpital z kredytem

20.06.2020   Autor: Michał Kępiński
1223---184
Szpital Specjalistyczny w Pile ratuje płynność finansową zaciągając kredyt oddłużeniowy w wysokości 20 milionów złotych. Pozwoli to spłacić tak zwane zobowiązania wymagalne, które narastają od wielu lat.


Szpital Specjalistyczny w Pile boryka się wieloma problemami, w tym szczególnie z tymi finansowymi. Dług placówki na koniec 2019 roku wynosił ponad 30 milionów złotych. Wysokie zadłużenie notowane jest od lat, a wcześniej przyjmowane programy naprawcze nie przyniosły znaczących efektów. Kilka tygodni temu podjęto decyzje o zaciągnięciu 20 milionowego kredytu.

 – Cel tego kredytu jest jednoznaczny. Ma pomóc wyjść szpitalowi na tak zwaną prostą finansową. Jest to kredyt restrukturyzacyjny, który przede wszystkim poprawi płynność szpitala, pozwoli zlikwidować złe długi - tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.


Które znacząco utrudniają funkcjonowanie szpitala. Względem placówki toczy się kilkanaście postępowań sądowych o zapłatę zobowiązań. Pieniądze pozyskane w ramach kredytu pozwolą większość z nich uregulować.

 – Spłacimy wszystkie rzeczy wymagalne dzisiaj w szpitalu, będziemy rozmawiać z wszystkimi jednostkami, w stosunku do których takie zobowiązania posiadamy. Ta kwota tych 20 mln złotych ona ulegnie pewnej zmianie z uwagi na to, że istnieje dzisiaj możliwość szybkiego otrzymania środków finansowych - mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.


Kredytu pilskiemu szpitalowi udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Poręczycielem jest powiat pilski. Lecznica będzie spłacać zaciągnięte zobowiązanie przez 20 lat. Między innymi długi termin zwrotu niepokoi opozycję.

 Bardzo niepokoi nas to, że ten kredyt, który będą spłacały kolejne pokolenia mieszkańców powiatu pilskiego dotyczy tak naprawdę wyłącznie bieżących zobowiązań, nie jest to związane z jakąkolwiek inwestycją, która byłaby w stanie szpitalowi zapewnić pewne dochody w związku z poszerzeniem działalności, oferowaniu nowych usług pacjentom - mówi Rafał Zdzierela, radny Rady Powiatu w Pile.


Szpital szuka także oszczędności. W ramach zmniejszania kosztów funkcjonowania część zadań realizowana jest w lecznicy na zasadach outsourcingu. Tak dzieje się chociażby w przypadku pralni. Wkrótce zmiany obejmą także sprzątanie szpitala. Placówka wdraża również nowe procedury medyczne, tak by zwiększyć przychody.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group