Sokoły wędrowne pojawiły się w lasach naszego regionu

19.06.2020   Autor: Redakcja
762---18
Sokoły wędrowne zawitały do wałeckich lasów. To pierwsze zasiedlone przez sokoły gniazdo na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. W ostatnim czasie leśnicy z różnych części kraju coraz częściej donoszą o sokołach, które osiedliły się w lesie.

-Wiosną podczas monitoringu zasiedlenia gniazd przez ptaki drapieżne w pilskiej dyrekcji, na terenie Nadleśnictwa Wałcz leśniczy Leszek Stankiewicz, który jest również członkiem Komitetu Ochrony Orłów, zaobserwował sokoły wędrowne. Jego dociekliwość zaprowadziła go wprost pod ich gniazdo - relacjonuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Dominika Nadolna

Podczas dalszych obserwacji stwierdzono cztery młode w gnieździe. Pisklęta zostały zaobrączkowane przez Sławomira Sielickiego ze stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół". To kolejny ptak drapieżny w lasach Nadleśnictwa Wałcz. Można tam również zauważyć  niezwykle rzadkie rybołowy, bieliki, kanie rude, a teraz dołączył do nich sokół wędrowny.
Według szacunków w Polsce może gniazdować około 60-70 par sokołów wędrownych. Jeszcze 40 lat temu sokołów w lasach nie było. Zniknęły głównie wskutek stosowania DDT – środka ochrony roślin zaburzającego u ptaków gospodarkę wapniową. Składane jaja miały tak cienkie skorupki, że ulegały zgnieceniu pod ciężarem wysiadującego je rodzica. Kiedy DDT wycofano, poprawiły się warunki do odnowienia populacji. Reintrodukcja, czyli wsiedlanie sokoła wędrownego, rozpoczęła się w latach 90. ubiegłego stulecia. Do 2015 r. na wolność wypuszczono prawie 900 sokołów. Od kilku lat stowarzyszenie „Sokół" wsiedla kilkadziesiąt nowych sokołów rocznie – jest to możliwe dzięki finansowemu wsparciu z funduszy UE oraz lokalnych WFOŚiGW.

Więcej o programie wsiedlania sokołów można przeczytać tutaj

fot. Sławomir Sielicki
źródło: RDLP w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group