Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci

03.06.2020   Autor: Mateusz Manthai
1048---149
Krótkowzroczność, czy astygmatyzm - z takimi problemami zmaga się coraz więcej polskich dzieci. Pogorszenie stanu wzroku to często efekt spędzania czasu przed komputerem i smartfonem.

Dzieci są coraz częstszymi gośćmi w gabinetach okulistycznych i optometrycznych. Lawinowo rośnie liczba najmłodszych pacjentów z wadami wzroku. Badania lekarzy mówią jasno. Co drugi uczeń szkoły średniej ma problemy ze wzrokiem.Przyczyn pogorszenia wzroku jest kilka. Dzieci spędzają zbyt dużo czasu w tzw. bliży wzrokowej. Oznacza to, że przestrzeń wzrokowa oka jest ograniczona poprzez korzystanie z komputera, czy laptopa. Oko skupia się na jednym elemencie, wysuszając się. Wówczas wzrok nie jest w stanie się zregenerować i odpocząć a to prowadzi do rozwoju wad.

Obserwujemy bardzo dużo krótkowzroczności dziecięcej. Tak naprawdę mamy do czynienia z epidemią tej krótkowzroczności. Zauważamy, że najczęściej występuje ona u dzieci i zaczyna się około 9 roku życia - tłumaczy Jacek Zabel, optometrysta. 
Jeszcze kilkanaście lat temu krótkowzroczności u dzieci było bardzo niewiele. Teraz więc bardzo ważna jest profilaktyka. Jednym z jej kluczowych elementów jest regularne badanie wzroku. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni dobór szkieł kontaktowych. Z pomocą przychodzi również odpowiednia dieta.

Możemy wspomóc pracę narządu wzroku. Za to odpowiedzialnych jest kilka witamin i minerałów. Są to witamina A, C i E oraz minerały takie jak selen, cynk, miedź oraz mangan - wymienia dietetyczka Agnieszka Pankau. 

Witamina A usuwa z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają siatkówkę oka, zaś niedobór witaminy C może doprowadzić do pękania naczynek w gałce ocznej. Warto zatem jeść wszystkie pomarańczowe warzywa i owoce, wątróbkę oraz pestki dyni i kaszę gryczaną.

Rokowania nie są jednak optymistyczne. Specjaliści twierdzą, że problem krótkowzroczności u dzieci w kolejnych latach będzie wzrastał.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group