Znamy daty otwarcia przedszkoli i orlików w Pile. Zmiany w komunikacji i pierwszy seans w kinie samochodowym

13.05.2020   Autor: Redakcja
938---144
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił dalsze odmrażanie gospodarki i życia społecznego. Możliwe będzie m.in. zwiększenie liczby pasażerów w autobusach, wprowadzenie opieki w szkołach dla uczniów klas I-III, zwiększenie ilości osób ćwiczących na orlikach, otwarcie boisk piłkarskich oraz umożliwienie działalności kinom plenerowym. Jak to będzie wyglądało w Pile? Postanowiliśmy sprawdzić. 

Transport publiczny
Od 18 maja liczba osób w autobusie nie będzie mogła być większa niż 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (aczkolwiek połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Oznacza to mniej więcej dwukrotne zwiększenie liczby pasażerów. Prezydent Piły Piotr Głowski potwierdza, że pilska komunikacja skorzysta z tej możliwości, o co jak przyznaje sam apelował w piśmie do premiera. 

Opieka nad najmłodszymi (żłobki, przedszkola, klasy I-III)
Od 6 maja rząd wprowadził możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków w całej Polsce, przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Cześć samorządów zdecydowała się otworzyć placówki, część pozostawić je zamknięte co najmniej do 25 maja (czyli do czasu zadeklarowanego zamknięcia szkół). W Pile żłobek i przedszkola pozostały zamknięte. Tak pozostanie do końca przyszłego tygodnia. 25 maja publiczny żłobek, przedszkola i szkoły podstawowe dla klas I-III zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego i obostrzeń wskazanych przez rząd. Zgodnie z zaleceniem rządu będą w nich prowadzone jedynie zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. Z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Miasta w Pile wynika, że 1/4 rodziców jest zdecydowana na posłanie swoich pociech do pilskich przedszkoli. 
Orliki oraz stadiony
Zgodnie z decyzją rządu od 4 maja mogły zostać otwarte niektóre obiekty infrastruktury sportowej, takie jak orliki czy stadiony. Mogło na nich przebywać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Ostateczna decyzja miała należeć do zarządców takich obiektów. W Pile zarówno stadiony jak i orliki pozostały zamknięte. W środę rząd ogłosił zwiększenie liczby osób na tych obiektach (stadion np. lekkoatletyczny i orliki - 14 osób + 2 trenerów, pełnowymiarowe boisko piłkarskie - 22 osoby + 4 trenerów). W związku z tą decyzją od 18 maja pilskie stadiony zarządzanie przez miasto przy ul. Żeromskiego i ul. Bydgoskiej zostaną otwarte wyłącznie dla klubów sportowych. Z kolei orliki zostaną otwarte tydzień później 25 maja, lecz wyłącznie dla grup zorganizowanych i tylko przy obecności zarządcy obiektu. Wszystko jednak będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w Pile i najbliższej okolicy. 

Kino plenerowe
W ramach poluzowania obostrzeń od 18 maja możliwa będzie działalność kin plenerowych (w tym samochodowych). Władze Piły zapowiadały otwarcie takiego kina na pilskim lotnisku. Jak udało nam się dowiedzieć pierwszy seans odbędzie się na początku czerwca. Według przeprowadzonych symulacji pilskie kino samochodowe pomieści maksymalnie do 100 pojazdów. 

fot. Akademia Piłkarska MOSiR Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group