Dzień flagi RP - apel wojewody wielkopolskiego

02.05.2020   Autor: Redakcja
254---311
Dziś obchodzony jest dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja z uwagi na pandemię nie ma charakteru oficjalnych uroczystości. Z okazji tego święta wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował apel do Wielkopolan.
Szanowni Wielkopolanie!
 
Tegoroczne Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dla wielu z nas będzie miało inny wymiar niż w latach ubiegłych. Przed kilkoma miesiącami nikt nie spodziewał się, że wkrótce ulice polskich miast i wsi opustoszeją z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Epidemia COVID-19 sprawiła, że wspólna celebracja zarówno Święta Flagi RP, jak i Święta Konstytucji 3 Maja w dotychczasowym kształcie stała się niemożliwa.
 
Możemy jednak w sposób szczególny podkreślić to, co nas łączy – a łączą narodowe barwy, dumnie wywieszona flaga i orzeł w koronie. Nie ma piękniejszej manifestacji tożsamości narodowej niż eksponowanie symboli, które towarzyszą nam od wieków. Symboli, które od urodzenia aż po śmierć są głęboko zakorzenione w naszych sercach.  
 
Pamiętajmy także, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Niech biało-czerwone barwy powiewające nad polskim niebem będą wyznaczały kierunek dla wszystkich, którzy dziś z tęsknotą spoglądają w stronę domu. Bo Polska – niezależnie od dzielących nas różnic – należy do nas wszystkich. Jest domem, w którym na każdego czeka miejsce przy stole.
 
Sprawmy, by ten polski dom 2 maja był pięknie ozdobiony biało-czerwonymi barwami!





Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.
 
2 maja to również dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group