Wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci

17.04.2020   Autor: Redakcja
717---261
Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia - poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz wszystkie osoby, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia. 

- Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych - oświadczył rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej. Dodał, że szczegółowe informacje są zawarte w zaleceniu opublikowanym w piątek na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia. 

Zalecane jest wznowienie realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach programu Szczepień Ochronnych dla dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia. Szczególnie dotyczy to szczepień na oddziałach noworodkowych, obowiązkowych do 24. miesiąca życia, szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi oraz szczepień przeciwko wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu b.
Jednocześnie ministerstwo rekomenduje upowszechnienie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc, a także przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

Szczegółowe informacje można znaleźć w komunikacie Ministerstwa Zdrowia

fot. Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group