Co dalej z mostem Krzywoustego w Pile? Kto zapłaci za remont?

03.03.2020   Autor: Artur Maras
858---141
Co dalej z mostem Krzywoustego w Pile? Konstrukcja, leżąca w ciągu drogi powiatowej, wymaga remontu. Po batalii sądowej miasto zleci przegląd i dokumentację techniczną obiektu. Nadal jednak nie wiadomo czy remont sfinansuje gmina Piła, czy powiat pilski.

Dwa lata minęły od wprowadzenia ograniczeń na moście Krzywoustego. Ze względu na zły stan techniczny obiektu, pojazdy mogą poruszać się po nim z maksymalną prędkością 30 km/h. Zakaz wjazdu mają tu także cięższe pojazdy o wadze powyżej 3,5 tony. Jednak jak widać gołym okiem niewielu kierowców stosuje się do tych wytycznych.Na mocy porozumienia z 31 grudnia 2007 roku gmina Piła zarządza drogami powiatowymi, w tym leżącymi w ciągu tych dróg mostami i wiaduktami. W zamian powiat rocznie przeznacza na zadania wynikające z tego porozumienia 2 mln złotych. Gdy okazało się, że most Krzywoustego wymaga remontu powstał spór między samorządami, kto ma sfinansować i wykonać ekspertyzę techniczną konstrukcji. Po batalii przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu wykona ją samorząd gminny. Na tym rola miasta zdaniem prezydenta ma się jednak skończyć.
- Nie może być tak, że ten, który wydzierżawił jakiś budynek to oprócz malowania ścian byłby jeszcze zobowiązany do tego, żeby naprawiać konstrukcję całej nieruchomości. Tak chyba na zdrowy rozum patrząc nikt czegoś takiego ani nie przewiduje ani nie oczekuje - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Zdaniem Piotra Głowskiego sfinansowanie remontu miałoby leżeć po stronie powiatu, czyli właściciela drogi. Zupełnie innego zdania są władze powiatu.

- Zgodnie z Wyrokiem wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wykonanie ekspertyzy tegoż mostu leży po stronie prezydenta Piły. Chciałem przypomnieć, że mamy podpisane porozumienie z 31 grudnia 2007 roku między powiatem a gminą Piła zostało podpisane porozumienie w którym przekazaliśmy drogi powiatowe w mieście Piła w zarządzanie miasta i Piły właśnie - mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Jeśli samorządy nie dojdą do porozumienia, to sprawa sfinansowania wykonania remontu mostu zapewne również trafi na wokandę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group