W Mirosławcu zapłacą 300% więcej za śmieci - VIDEO

15.02.2020   Autor: Magdalena Lach
1235---149
300% więcej za śmieci. Tyle zapłacą mieszkańcy Mirosławca. Od marca stawka za odpady segregowane zamiast 11 zł – będą wynosić 27 zł. Podwyżka jest efektem rozstrzygniętego przetargu, do którego stanęła tylko jedna firma.

27 złotych zamiast dotychczasowych 11 – tyle od marca płacić będą mieszkańcy Mirosławca. Za wywóz odpadów zmieszanych zapłacą 54 zł miesięcznie. Mieszkańcy nie kryją oburzenia.

-bardzo drogo, ja jako emeryt zużywam garstkę śmieci dziennie
-to jest stanowczo za dużo, bardzo za dużo, jak emerytury ma się tysiąc zł, to pół emerytury na śmieci?
-bardzo drogo. Dwie osoby 60 zł? Nie wiem za co


Podwyżka jest efektem braku konkurencji. Tylko jedna firma stanęła do przetargu na wywóz odpadów z gminy.

- Otrzymaliśmy jedną ofertę od firmy Remondis, wyższą od dotychczasowej o 290% - oznajmia Piotr Pawlik, burmistrz MirosławcaRada Miasta nie miała więc wyjścia, jak przegłosować tak drastyczną podwyżkę. Remondis to przedsiębiorstwo międzynarodowe. W Polsce zajmuje się wywozem śmieci w ok. 30 miastach. Do przetargu nie stanęła rodzima firma z Mirosławca – ATF. Dawny Eko-Fiuknie nie był zainteresowany wywozem śmieci?
- Jest to nieszczęśliwe dla gminy rozwiązanie, a w przypadku Mirosławca, który ma sortownię i miejsce składowania tych odpadów, to tym bardziej boli, że firma z Mirosławca nie złożyła oferty - mówi Piotr Czech, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mirosławiec

Gdyby ją złożyła, ceny byłyby być może konkurencyjne i tym samym śmieci tańsze. Tak się jednak nie stało i od 1 marca mieszkańcy Mirosławca będą płacić więcej. Nowe stawki będą obowiązywały przez pół roku. Do tego czasu burmistrz wspólnie z radą chcą znaleźć sposób, by ceny za odbiór śmieci były niższe.

- Mamy już przygotowany wariant awaryjny, uniezależniający nas od tych cen i ofert, które wpływają. Chodzi o wstąpienie do Międzygminnego Związku Odpadowego w Wardyniu Górnym - wyjaśnia Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca

Gmina stałaby się udziałowcem związku. Należy już do niego 11 samorządów zgromadzonych wokół Połczyna Zdroju. Ich wysypisko jest w Wardyniu Górnym, około 70 km od Mirosławca. Teraz śmieci stąd i tak tam trafiają, ale gdyby Mirosławiec należał do związku to cena za tę operację spadnie o 5 zł na osobę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group