Mniejsze miasta rozwijają się gorzej niż metropolie. 97.miejsce Piły

15.01.2020   Autor: Redakcja
506---502
Statystyki potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami a mniejszymi miastami-pisze w swoim rankingu 100 największych polskich miast Klub Jagielloński. Na potrzeby rankingu za podstawową jednostkę terytorialną przyjęto powiat, a w przypadku miast wojewódzkich wykorzystano przybliżony obszar powiązań głównego miasta i otoczenia, np. łącznie kilku powiatów. Piła znalazła się na 97. miejscu

Karol Wałachowski ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. polityki miejskiej i samorządów przygotował ranking 100 największych polskich miast. Na potrzeby rankingu wybranych zostało 100 największych pod względem ludności ośrodków funkcjonalnych w Polsce. W związku z ograniczoną dostępnością danych za podstawową jednostkę terytorialną przyjęto powiat. Jak pisze autor stworzenie dokładnych delimitacji w oparciu o gminy było niemożliwe, ponieważ wiele danych statystycznych dostępnych jest dopiero od poziomu powiatu (np. nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach, udzielane noclegi). W rankingu porównany został potencjał i dynamika rozwoju polskich miast od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Badania zostały przeprowadzone z perspektywy czterech kategorii: gospodarka, wiedza i innowacje, usieciowienie i jakość życia. Piła, jako jedyne miasto w regionie sklasyfikowane w rankingu, znalazła się na 97. miejscu. Najlepsza jest Warszawa, za nią uplasowały się Wrocław i Rzeszów. Najgorzej wypadły Dzierżoniów, Szczecinek i Ostróda. Poznań został sklasyfikowany na 16. miejscu.
Klub Jagielloński podkreśla, że wyniki rankingu potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami w Polsce a miastami średnimi i małymi. Autor wskazuje, że Polska zaczyna borykać się z problemem rozwoju dwóch prędkości-szybko rozwijających się metropolii oraz będących w stagnacji miast średnich i małych. 

Pełne informacje o raporcie i sam ranking znajdziecie TU.

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group