Na cmentarzu w Leszkowie stanęła tablica informacyjna

01.12.2019   Autor: Redakcja
293---44
Cmentarz wojenny w Pile - Leszkowie ma tablicę pamiątkową. W okresie I Wojny Światowej pochowano tu około trzech tysięcy jeńców z armii państw Ententy zmarłych w Niemieckim Obozie Jenieckim w Leszkowie. O zmarłych od teraz przypominać będzie tablica informacyjna.

W tym miejscu spoczęli Belgowie, Brytyjczycy, Francuzi, Litwini, Łotysze, Polacy, Rosjanie i Żydzi - przedstawiciele wielu wyznań i religii. Zmarli oni w obozie, gdzie panowały ciężkie warunki bytowe. Najwięcej wśród nich było żołnierzy armii rosyjskiej, stąd przed II wojną światową nekropolia była znana jako Russen Friedhof.
Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, Firmy Interlok i Agencji Kameleon, dokonano odsłonięcie tablicy informacyjnej „Cmentarz wojenny z lat 1914-1918”, w Pile Leszkowie.

Autorami treści napisu na tablicy z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej jest Pani Anna Wicka i Pan Dyrektor Adam Siwek, we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim, a projekt tablicy wykonał artysta plastyk Rafał Łuszczewski.

fot. i opr. Artur Łazowy, Stowarzyszenie Effata

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group