Asta Video Fest

„WodoWskazy” na UAM w Pile: dążąc do sukcesu ważne jest dobre przeżycie porażek!

30.10.2019   Autor: Redakcja
1566---579
„Wezwanie do Wyzwania” pod takim hasłem 28 października 2019 r. odbyła się kolejna edycja WodoWskazów - Festiwalu Naukowo-Podróżniczego w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. Wydarzenie ma na celu popularyzację nauk przyrodniczych, przede wszystkim z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Festiwal rokrocznie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nie wszystkim chętnym udało się zapisać na to limitowane wydarzenie w filii UAM w Pile.

Tegoroczni goście festiwalu to ludzie, którzy swą siłą i odwagą dokonują rzeczy wielkich. Doceniają niemal każdą chwilę, jaką dostają od życia i czerpią z niej pełnymi garściami. Wszystko dlatego, że w pewnym momencie swojego życia pozwolili sobie na refleksję… przyznali się przed sobą do swoich słabości i nabrali pokory.

Prelekcją „Zaplanuj swoją drogę na szczyt” alpinista Michał Leksiński rozpoczął wydarzenie. Podkreślił, że w życiu jest jak w górach – na szczycie jest się bardzo krótko, a droga, która do niego prowadzi jest często długa, trudna i nikt oprócz nas jej nie widzi. Podróżnik, znany szerzej jako rzecznik prasowy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018, w swoim wystąpieniu nawiązał do wypowiedzi słynnego włoskiego himalaisty Simone Moro, że „aby być najlepszym zwycięzcą, trzeba nauczyć się być doskonałym przegrywającym”. To właśnie porażki są podstawą każdego sukcesu i należy je przyjąć z otwartymi ramionami. 

Doktor Jakub Małecki, geograf i badacz lodowców opowiadał o przygodach swoich studentów na stokach Andów Boliwijskich. Warto wspomnieć, że kierowany przez dra Małeckiego projekt badawczy na lodowcu Charquini w Boliwii zwyciężył w kategorii Wyprawa Roku 2016 w ogólnopolskim konkursie Studencki Ruch Naukowy - StRuNa. Naukowiec jest także uznanym popularyzatorem nauki a swoją wiedzą i arktycznymi przygodami dzieli się na blogu Glacjoblogia.

Doktor Paweł M. Owsianny, nowy dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, podsumował pierwszą pilską wyprawę naukowo-badawczą UAM PIŁA NORD EXPEDITION – SPITSBERGEN 2018. W ubiegłym roku 7 osobowy zespół badawczy, w tym studenci i absolwenci z pilskiego UAM, wyruszył na Spitsbergen w poszukiwaniu bruzdnic i innych mikroskopijnych organizmów wodnych. Na Wodowskazach była możliwość obejrzenia przedpremiery filmu dokumentującego pilski rejs po Morzu Arktycznym oraz wystawę fotograficzną z wyprawy w holu Instytutu.   
Są wśród nas ludzie, którzy przekraczają kolejne granice wytrzymałości i robią rzeczy po ludzku niemożliwe. Zachowują przy tym tyle skromności, że tym bardziej ciężko uwierzyć w ogrom tych osiągnięć. Takim człowiekiem jest Piotr Kuryło. Pochodzący z Podlasia ultramaratończyk na co dzień stawia domy, a poza tym pływa kajakiem i dużo biega. Biega tak dużo, że w końcu obiegł całą Ziemię. Serio, w 365 dni! Za ten wyczyn został nagrodzony „Kolosem” – najważniejszą polską nagrodą podróżniczą. Piotr Kuryło wyznaje zasadę – „im trudniej, tym lepiej”, dlatego za dwa miesiące podejmie się kolejnego wyzwania - zimowego pokonania pod prąd najdłużej rzeki Europy – Dunaju.

Nadnotecki Instytut UAM w Pile, zapraszając młodzież na studia, stara się inspirować do aktywności prowadzącej do rozwoju osobistego a „tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty”. Warto więc nie tylko dobrze przygotować się do zdobycia sukcesu, ale przede wszystkim trzeba być gotowym do dobrego przeżycia porażek, które do niego prowadzą. W tym wszystkim ważny jest zaplanowany rozwój własnych zainteresowań, a UAM to pasja dobrze wykształcona! Wszystko wskazuje, że w przyszłym roku WodoWskazy będą trwały przynajmniej dwa dni. Polecamy!

fot. Robert Judycki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group