Bardzo niski stan wód na Noteci

14.07.2019   Autor: AK
599---117
Statek Łokietek przez miesiąc był uwięziony na Noteci. Powód? To zbyt niski stan wód.  W niektórych miejscach rzeka miała zaledwie 6 cm głębokości.
 
Jeszcze nigdy Noteć nie była tak płytka.
 
- Nigdy nie było takiej małej wody - twierdzą wędkarze.
 
A w tym roku czerwcowe upały spowodowały, że woda parowała na potęgę. Na niektórych odcinkach Noteci było zaledwie... 6 cm wody. W efekcie statek szkolny Władysław Łokietek utknął na miesiąc. Stał zaparkowany na śluzie w Krostkowie.

 - Ten charakter rzeki w szczycie sezonu, powinien być właśnie żeglowny. Niestety jak widzieliśmy chociażby w przypadku Łokietka nie da się przepłynąć tą częścią nie tylko międzynarodowej drogi wodnej, ale również Wielkiej Pętli Wielkopolski, która jest jednym ze sztandarowych produktów turystycznych Wielkopolski - oznajmia dr Paweł Owisanny, dyrektor Instytutu Nadnoteckiego UAM w Pile.
 
Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że od lat 80-tych obserwujemy ciągły wzrost temperatur. Woda w Noteci paruje. I to ponad tysiąc milimetrów w ciągu roku. Przybywa jej z opadami zaledwie, ale zaledwie 500 milimetrów, a w ubiegłym roku tylko 350. Bo ta część Polski charakteryzuje się najniższymi opadami w kraju.
 
- Zmiany klimatyczne na naszej ziemi występują i musimy sobie z nimi jakoś poradzić. Wodę kiedy spada trzeba zebrać, retencjonować i potem ją w gospodarować w sposób taki racjonalny - twierdzi Grzegorz Smytry, dyrektor RZGW w Bydgoszczy.
 
Wody Polskie już teraz otrzymały 14 mld złotych na budowę  zbiorników retencyjnych w całym kraju. Ten proces potrwa jednak latami. Na razie, to co można najszybciej zrobić, by Łokietek mógł swobodnie pływać po Noteci, to bieżące remonty śluz. Po to by lepiej zatrzymywały wodę. Trzeba też pogłębić Noteć. Na to ostatnie zdanie już rozpisano przetarg.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group