Mogło dojść do tragedii. Mieszkańcy apelują o pomoc

09.07.2019   Autor: Czytelnik asta24
579---1430
Mieszkańcy ul. Okrzei w Pile są zaniepokojeni spadającymi gałęziami z drzewa. Dąb przy przystanku autobusowym jest pomnikiem przyrody. 

- Tam pod tym drzewem dzieci się bawią, ludzie parkują samochody. Najbardziej przerażające jest to, że dziś nie było wiatru, a ten wielki konar się oderwał. Boimy się o swoje bezpieczeństwo - napisała pani Barbara, czytelniczka asta24.

Mieszkanka Piły twierdzi, że mieszkańcy pobliskiej kamienicy prosili miasto o podcięcie gałęzi. Bez efektu.
***
W odpowiedzi na artykuł opublikowany na łamach asta24.pl w dn. 9 lipca 2019 r. pt. "Mogło dojść do tragedii. Mieszkańcy apelują o pomoc" przekazuję informację na temat sytuacji dotyczącej dębu. 
 
Słowa mieszkanki, iż -  mieszkańcy pobliskiej kamienicy prosili miasto o podcięcie gałęzi. Bez efektu. - mijają się z rzeczywistością. 
Dąb rośnie na terenie wspólnoty mieszkaniowej, która po dokonaniu przez Urząd Miasta Piły opinii dendrologicznej i podjęciu przez Radę Miasta Piły stosownej Uchwały powinna wykonać prace pielęgnacyjne, zlecając je specjalistycznej firmie. 
 
Chronologicznie:
W październiku 2018 roku została wykonana opinia dendrologiczna drzew  będących pomnikami przyrody na terenie miasta Piły. Opinię tę wykonał  dr inż. Tomasz Maliński specjalista z zakresu dendrologi. Z opinii tej  wynika, że dąb szypułkowy położony przy ul. Okrzei 12 wymagał wyłącznie korekty od strony dachu i powinna być ona jak najmniejsza aby zachować  statykę drzewa.
 
Uchwałą Nr IV/40/19 Rady Miasta Piły z 29 styczna 2019 roku w sprawie  uzgodnienia przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych pomnika przyrody  Rada Miasta Piły wyraziła zgodę na wykonanie w kornie drzewa cięć  pielęgnacyjnych polegających na korekcie korony od strony dachu budynku  w zakresie jak najmniejszym aby zachować statykę drzewa wraz z  usunięciem posuszu.
 
Prace pielęgnacyjne powinny być przeprowadzone przez firmę  specjalistyczną, posiadająca uprawnienia do pielęgnacji drzew o  charakterze pomnikowym. Prace powinny być wykonywane pod nadzorem  Zarządu Dróg i Zieleni w Pile na zlecenie Wspólnoty Mieszkaniowej Okrzei 12 w Pile. Niestety zmienne warunki atmosferyczne mogą powodować tego typu szkody także u zdrowych drzew. Zdarzenie które miało miejsce dzisiaj było nieprzewidywalne. 
 
Urząd Miasta Piły zlecił wykonanie ponownej opinii dendrologicznej, która zostanie przeprowadzona w środę, 10 lipca 2019 roku.

Dorota Semenov, rzecznik Urzędu Miasta w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group