Trwa walka z podwyżkami cen za śmieci

25.05.2019   Autor: Justyna Zamorska
1062---562
Wałcz i Mirosławiec chcą walczyć z podwyżkami cen za śmieci. Pojawił się pomysł, aby za odbiór odpadów odpowiadały spółki miejskie jak chociażby Zakład Gospodarki Komunalnej w Wałczu. Czy takie rozwiązanie uda się wprowadzić?

Problem z segregacją odpadów występuje już od dawna w naszym regionie. Nie inaczej jest w powiecie wałeckim.

- Wiem, że u nas ludzie nie sortują, nie wiem dlaczego, ale będzie ciężko jak jest kilkoro w rodzinie to będzie naprawdę ciężko
- Za śmieci, które są segregowane, nie powinno być tak dużej opłaty, bo przecież na tych śmieciach, ten kto zbiera odpady, zarabia. 

- Płacę 11 zł za osobę, w sumie 22 zł i co dwa miesiące się płaci, to 44 zł płacimy we dwójkę z synem - mówią mieszkańcy.

Najbardziej wzrosła ilość odpadów wielkogabarytowych. W ciągu ostatnich dwóch lat w Mirosławcu została podwojona. Mimo to, władze miasta chcą utrzymać stałą kwotę za wywóz śmieci.

- Chcielibyśmy znaleźć ten środek, gdzie podwyżki zostaną zatrzymane. Rozmawiałem z samorządowcami z innych gmin z Zachodniopomorskiego i ta nasza dzisiejsza stawka 11 zł za osobę w systemie segregowania odpadów, jest naprawdę niską stawką - wyjaśnia Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca.
 
Magistrat chce, żeby ta stawka w dalszym ciągu była niska. Przykładowym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wałczu, który przed reformą śmieciową realizował już takie usługi.
Rozwiązania techniczne związane ze zmianą czy funkcjonowania Zakładu Komunalnego czy spółki komunalnej, powołania takiej jednostki, są również brane pod uwagę natomiast musi mieć to uzasadnienie ekonomiczne i mieć prawną możliwość realizacji - zaznacza Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Na razie nie wiadomo kiedy gminy zaczną realizować ten pomysł. W tej chwili trwają konsultacje i starania o wybór najlepszego rozwiązania dla mieszkańców.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group