Co godzinę diagnoza. Ta choroba nie wybiera

26.02.2019   Autor: Michał Kępiński
---

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Nowotwory krwi mogą dotknąć każdego. Czasami jedynym wyjściem jest przeszczep szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców już za kilka dni zostanie przeprowadzona w Wałczu.

15 sierpnia u pani Beaty zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Ta informacja spadła na rodzinę jak grom z jasnego nieba.

- Pierwsza reakcja to szok dla całej rodziny... - mówi Marcin Pomagalski, brat pani Beaty.

Rozpoczęła się żmudna walka o znalezienie dawcy do przeszczepu szpiku. Rodzina zorganizowała kilka rejestracji. Do dziś jednak nie udało się znaleźć bliźniaka genetycznego dla pani Beaty.

Jestem w 50 proc. tylko i wyłącznie bliźniakiem genetycznym, mój brat tak samo, z kolei dla mojego brata i brat dla mnie jesteśmy w 100 proc., ale niestety dla mojej siostry na tą chwilę nie ma jeszcze dawcy. Cały czas szukamy, namawiamy ludzi na to żeby się zgłaszali. Naprawdę to nie boli - przekonuje Marcin Pomagalski.

Potwierdza to pani Agnieszka, która została dawcą. W jej przypadku pobrano komórki macierzyste z krwi obwodowej. Cała procedura była bezbolesna. Jedyny dyskomfort jaki odczuwała to zmęczenie. Wszystko jednak rekompensuje świadomość, że pomaga się drugiemu człowiekowi. Dzień w którym zadzwonił telefon z informacją o znalezieniu bliźniaka genetycznego pani Agnieszka będzie pamiętać do końca życia.

Na pewno ogromne wzruszenie, tego nie da się opisać. To jest radość i w sumie dało mi to takiego dużego powera żeby działać, żeby zrobić wszystko, aby tym dawcą zostać i tak też się stało, i była to dla mnie ogromna satysfakcja - mówi Agnieszka Brosz, dawca szpiku.

Do grona potencjalnych dawców szpiku może dołączyć każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez dużej nadwagi. Wystarczy tylko zarejestrować się podczas akcji organizowanej w okolicy. Ta odbędzie już w najbliższy poniedziałek w Wałczu.

Wypełniamy drukowanymi literami kwestionariusz, jest także krótki wywiad medyczny. Następnie pobieramy trzema patyczkami wymaz z wewnętrznej części policzka, około minuty każdy patyczek - wyjaśnia Ewa Wysocka, współorganizatorka Dnia Dawcy Szpiku w Wałczu.

Organizatorzy akcji już planują następne. Zarejestrować można się także od poniedziałku do piątku w siedzibie ZWA Aktywni przy ulicy Okulickiego 12 lub po prostu wejść na stronę DKMS.pl i zamówić pakiet do domu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group