Dopłaty do pieców, nowy żłobek i farma słoneczna

31.01.2019   Autor: Artur Maras
---

Nowy żłobek w Pile w miejsce przenoszonego przedszkola nr 8, kolejny program dopłat na wymianę pieców czy plany inwestycyjne Miejskich Wodociągów i Kanalizacji to najważniejsze punkty minionej sesji Rady Miasta Piły.

To już pewne. Przedszkole nr 8 przy ul. Spacerowej w Pile zostanie przeniesione jako oddział przedszkolny do budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy Al. Nieodległości.

- Wszyscy pracownicy i rodzice, którzy mają dzieci w wieku przedszkolnym będą mieli taką możliwość, aby razem z tym przedszkolem zmienić swoje miejsce pracy, czy też miejsce pobytu dla wychowanków. Co istotne ten ruch spowoduje, że liczba miejsc w tym nowym przedszkolu zostanie zwiększona do stu - wyjaśnia Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w UM Piły.

A w tym likwidowanym były tylko 42. W miejscu opuszczonego przedszkola powstanie żłobek. Miejsce w nim znajdzie 40 maluchów. Obie placówki mają rozpocząć funkcjonowanie od przyszłego roku szkolnego. Na powstanie żłobka gmina w pierwszej kolejności stara się o środki zewnętrzne. Z kolei na przystosowanie szkolnych pomieszczeń pod przedszkole radni zabezpieczyli w miejskiej kasie 1 mln złotych. A to nie koniec zmian w miejskim budżecie.

- Przeznaczenie kolejnych pieniędzy dla Hospicjum. Kwota 200 tys. zł na pierwsze wyposażanie . Niezmiernie oczekiwana i potrzebna inwestycja. Udaje nam się to robić już w styczniu. Kolejny projekt, który również rozpoczęliśmy w poprzednim roku to jest wymiana pieców. 200 tys zł w roku 2018 rozeszło się błyskawicznie - mówi Ewelina Ślugajska, skarbnik Piły.

Nabór nowych wniosków na dopłaty do wymiany pieców ma ruszyć za kilka tygodni. Radni przyjęli także wieloletni plan rozwoju miejskich wodociągów i kanalizacji. Zarząd MWiK-u planuje w ciągu trzech najbliższych lat wybudować ponad 6 km nowych sieci wodociągowych i ponad 5 km kanalizacyjnych m.in. na ul. Kamiennej, Jastrzębskiej, Ceramicznej i Przepiórczej. W Gładyszewie przy stacji uzdatniania wody powstać maja dwa zbiorniki retencyjne.

- Kolejna ciekawa inwestycja to farma fotowoltaiczna na terenie bazy przy ul. wałeckiej. Farma jest na etapie koncepcji. Docelowo chcielibyśmy jako spółka uzyskać tam około 230 kW mocy i cała ta moc co podkreślam zawsze, zostanie zużyta na potrzeby własne. Głównie stacji uzdatniania - informuje Mariusz Bednarczyk, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Pile.

Planowana instalacja fotowoltaiczna może kosztować ponad 1 mln złotych jednak w dłuższym etapie kwota ta ma się zwrócić. MWiK chce także rozbudować system do monitorowania sieci wodociągowych w tym wykrywania awarii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group