Darmowa rehabilitacja dla pacjentów z porażeniem

18.01.2019   Autor: AK
---

Tysiąc pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, czyli wszyscy zdiagnozowani w Wielkopolsce otrzymają darmową rehabilitację. Z funduszy unijnych zostanie uruchomiony dodatkowy program dla takich osób.

Dziecięce porażenie mózgowe występuje w 2-3 przypadkach na tysiąc urodzeń. To zespół objawów powstałych na skutek uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Powoduje trwałe zmiany w układzie kostnoszkieletowym i mięśniowym.

- Podstawą jest rehabilitacja i ćwiczenia, no bo wiadomo, żeby ona chodziła i była jak najbardziej samodzielna, no to na tym polega to wszystko. Rano wstajemy i zaczynamy od ćwiczeń, po czym przyjeżdżamy tutaj, rehabilitacja i później szkoła - wymienia Aleksandra Krzywańska, mama 17-letniej Klaudii.

Rehabilitacja osób z dziecięcym porażeniem mózgowym angażuje całe rodziny. To nieustanna praca nad ciałem niemal od urodzenia.

- Bardzo ciężki i skomplikowany proces, a rehabilitacja dla tych dzieci jest bardzo istotna, iż od pierwszych miesięcy życia dzieci podlegają delikatnej rehabilitacji neurorozwojowej, a później musimy wykorzystywać bardziej technologicznie zaawansowany sprzęt - tłumaczy Anna Krzyżańska, fizjoterapeutka z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi.

Bieżnie, platformy równoważne, czy egzoszkielet, który potrafi sprawić, że pacjenci poruszający się na wózku po raz pierwszy stają na własnych nogach, a robot wykonuje za nich każdy krok. Teraz taką rehabilitacją zostaną objęci wszyscy pacjenci z dziecięcym porażeniem mózgowym w całej Wielkopolsce.

- To jest coś niebywałego, że możemy wziąć stworzyć system, projekt, który pozwoli na nowoczesne leczenie rehabilitacyjne wszystkich dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, jak to zmieni sytuację tych dzieci? Rodzice nie będą musieli jeździć po wielu miejscach w kraju
- zapewnia prof. Marek Jóźwiak, ortopeda i chirurg w Szpitalu im. Wiktora Degi.

Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu otrzymał ponad 18 mln zł. A wartość całego projektu to ponad 19 mln zł. Za te pieniądze będzie kupiony nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, a także zapewniona fachowa opieka rehabilitantów.

- Cały zamysł polega na tym, żeby w ciągu tych trzech lat, trzy razy, każdy PESEL, przepraszam za to określenie, raz w roku mógł skorzystać z opieki rehabilitacyjnej, czyli te osoby jak wejdą to trzy razy, w pierwszym roku, drugim i trzecim będą mogły skorzystać z opieki rehabilitacyjnej
- mówi dr Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala im. Wiktora Degi w Poznaniu.

Opieką zostanie objętych tysiąc pacjentów w całej Wielkopolsce, czyli wszyscy mieszkańcy województwa zmagający się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group