Tarcza wygasza działalność. Nikt jej nie chce?

10.01.2019|Autor: Michał Kępiński

Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza wygasza swoją działalność i w najbliższym czasie przestanie być własnością miejskiej spółki Aqua-Pil. W rzeczywistości oznacza to, że mieszkańcy miasta nie mogą już korzystać z tego obiektu.

Pierwsze informacje o zamiarze przekazania obiektu pojawiły się w październiku ubiegłego roku. Taka decyzja podyktowana była kwestiami finansowymi. Każdego roku Gmina Piła na utrzymanie obiektu przeznaczała około 500 tys złotych, a ze strzelnicy miesięcznie korzystało zaledwie 100 osób. Dziś już wiemy, że miasto prowadzi rozmowy o przekazaniu Tarczy z wojskiem i policją.

– Nie będę przyglądał się temu jak wyrzucamy publiczne pieniądze i one są jeszcze do tego nie przeznaczane na działalność z której mieszkańcy Piły w bezpośredni sposób będą korzystać. Zainteresowanym w tym momencie najbardziej jest Szkoła Policji i jest bardzo ważnym elementem szkolenia możliwość wykorzystania strzelnicy
– zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Co na to sama Szkoła Policji, która zdaniem prezydenta Piły miałaby być zainteresowana przejęciem strzelnicy i wykorzystaniem obiektu do własnych celów?

– Na dzień dzisiejszy Szkoła Policji w Pile nie jest stroną w żadnym postępowaniu w sprawie przejęcia jakiejkolwiek nieruchomości od Urzędu Miasta w Pile. Te strzelnice z których korzystamy są nam wystarczające do tego, aby nie zakłócić procesu dydaktycznego w Szkole Policji w Pile – odpowiada nadkom. Sebastian Wegner, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Pile.

Kto zatem będzie nowym właścicielem Tarczy? Trudno odpowiedzieć. Jedno jest pewne. Już dziś strzelnica została zamknięta dla mieszkańców Piły i regionu.– Mamy do końca stycznia tym obiektem się zajmować, opiekować. Prowadzimy tam ograniczoną działalność ponieważ rozwiązaliśmy wszystkie umowy z naszymi dzierżawcami, a także z kontrahentami, którzy będą nam dostarczać prąd, energię elektryczną
– mówi Krzysztof Kijak, prezes zarządu Aqua-Pil.

W księgach wieczystych jako właściciel strzelnicy dalej figuruje Gmina Piła, a z nieoficjalnych informacji wynika, że odwołanie darowizny, bo na takiej zasadzie miasto otrzymało Tarczę od wojska, jest możliwe tylko w przypadku, kiedy obiekt nie jest wykorzystywany na cele sportowe.

Przeczytaj więcej o: Krzysztof Kijak, piotr glowski, prezes zarządu Aqua-Pil, prezydent Piły, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Pile, Tarcza wygasza działalność. Nikt jej nie chce?

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pilanin

  Czyli miliony zostały wyrzucone w błoto i nikt za to oczywiście nie poniesie odpowiedzialności…

 • witcher

  a PiSdzielski program,,szczelnica+”? 😉

 • Krzysztof gustaw

  Wygaszanie to dziś bardzo modne słowo, jakiś taki strażacki termin, szczególnie popularny np. w przypadku kopalń. Gdy ktoś powie, że kopalnie są likwidowane, to przedstawiciele rządu z oburzeniem zaprzeczają i mówią, że kopalnie są jedynie wygaszane. Podobnie jest w przypadku strzelnicy.

 • pilanin

  Dlaczego Szkoła Policji nie jest zainteresowana? Za kilka lat nie będą mieli własnej strzelnicy ze względu na budowę drogi ekspresowej, która swój przebieg będzie miała właśnie przez policyjną strzelnicę.
  Czyli.. zamkną miejską strzelnicę i wszystko zgnije. Za kilka lat Szkoła Policji odkupi strzelnice i będzie musiała zburzyć i wybudować od nowa. Ehm.. Polska!

  • Maciej L

   Ta strzelnica nie spełnia warunków dla strzelnicy Policyjnej. To jest strzelnica sportowo-myśliwska i dla takiego zastosowania jest wyposażona. Dla Policji do wykorzystana nadają się zaledwie dwie osie. 100m i 25/50m(dzik). Najlepsza infrastruktura jest dla strzelań do rzutek pneumatyki i broni bocznego zapłonu “kbks” a akurat tego policji nie potrzeba. Tej strzelnicy potrzeba osobnego zarządu (nic nie mam do aquapilu) ale strzelnica to nie basen i tego nie da się połączyć. A z tego co wiem to nadleśnictwo albo myśliwi chcieli tą strzelnicę zagospodarować zachowując jej pełną dostępność dla mieszkańców miasta. Mamy też w Pile dwa duże kluby strzeleckie (zmieszczą się oba i miejsca zostanie dla trzeciego) – to jest wspaniały obiekt i szkoda go zmarnować. Trzeba go tylko “rozruszać”

 • pp

  To się nazywa gospodarnosc . Miliony wyrzucone w błoto . Szkoda aby taki obiekt poszedł na stracenie. Ktoś mądrze napisał, że za kilka lat zbuduja S 10 i po starej strzelnicy policyjnej nie będzie śladu a tarcze będą od nowa remontować znów za grube miliony.

 • POdatnik

  Kiedy przewidywany termin wygaszenia Urzędu Miasta? Obiekt jest cały czas nierentowny i dotowany z naszych podatków.

 • dsdsadsa

  A czy to nie jest niegospodarność?!

 • Grajux

  Jak coś nie przynosi zysków to się zamyka i tyle. Tak to jest w biznesie. Czy wolicie by dokładali teraz z naszych podatków ciągle?

  Tak samo jak ktoś próbuje w biznesie, to jeśli nie ma zysków to nie chce mi się wierzyć, że będzie jechał kilka lat i tak w nieskończoność na minusie. Jeśli Państwo, którzy korzystają np. Kluby łowieckie, które tak chyba strajkowali, żeby bronić strzelnicę to niech przejmą ją i zobaczą czy tak fajnie i rzeczywiście się tutaj zarabia czy choćby wychodzi na zero.

  • POdatnik

   Czyli do zamknięcia niedochodowe po kolei: Aquapark, RCK i MZK? Dopłacamy latami jako podatnicy do tych nie przynoszących zysków biznesów. które co roku otrzymują dotacje z UM.

   • Grajux

    Tylko ile osób korzysta z tych co Pan wymienił a ile ze strzelnicy 🙂 Koszty duże dla 100 osób miesięcznie. MZK pewnie w jeden dzień korzysta kilka razy więcej osób.

    Może się powinienem się poprawić, tam gdzie są straty i jest w użytku przez bardzo małą ilość osób to powinien pójść do sprzedaży. Jak w MZK czy tych co Pan wymienił będzie korzystać ledwie 100 osób miesięcznie to wtedy będzie można pomyśleć.

    • POdatnik

     To zamykamy ze wzgledu na nierentowność czy na małą liczbe uzytkowników? Prosze się zdecydować. Co z tego ze z MZK korzysta najwieksza ilosc mieszkańcow skoro wymaga co roku najwiekszej dotacji, na która zrzucaja sie tez mieszkancy, ktorzy w ogole z MZK nie korzystają.Jesli ma tyle klientów to po co jeszcze do tego dopłacamy? Powinno byc rentowne.Tak samo aquapark.Bilety sa drozsze niz w Kaczorach ,ma wiecej klientów a wymaga wiekszych dotacji. Proszę mi wskazać,który podmiot zarządzany przez miasto jest rentowny tzn utrzymuje sie z wypracowanego zysku bez dotacji z budetu gminy.

     • Grajux

      Dlatego jak się poprawiłem ale Pan widać czytać nie potrafił, to napisałem, że tam gdzie są straty oraz jest użytkowane przez bardzo małą liczbę osób to nie ma sensu tego trzymać, bo mogę wybrać obie opcję 🙂 Taki jest świat. Jak autobusami będzie jeździło 100 osób w miesiąc czy do aquaparku będzie przychodziło tak mało ludzi to też będę za tym by to zamknęli.

      Jeszcze raz dokładnie napisze i proszę przeczytać dokładnie, jeśli jest użytkowane przez bardzo dużą liczbę osób to nie widzę problemu tutaj utrzymywania MZK, ale przepraszam bardzo dla 100 osób miesięcznie ma być utrzymywane, to wtedy widzę już problem, może Pan używa i dlatego tak Pan broni, ja sam kilka razy byłem ale nie wiedziałem, że tak mało ludzi korzysta i dlatego ja nie widzę problemu tutaj ze sprzedażą czy przekazaniem gdzieś do kogoś.

      Policja może przejąć budynek a miasto wtedy chce zagwarantować by jednak ludzie mogli korzystać (tylko policja nie chce).

      Proszę przeczytać dokładnie tym razem.

     • POdatnik

      Czyli jeśli z obiektu korzysta (podam teraz dla przykladu) 100 os i dopłacamy 100zł to zamykamy bo nierentowne a jesli z MZK korzysta 1000 os i dopłacamy 1000zł to jest ok?

     • Grajux

      Tutaj akurat przykłady już nie dadzą rady potrzebne są prawdziwe dane jakie są. Jeśli Pan ma to proszę podać, bo równie dobrze może być, że korzysta 100 osób i dopłacamy 30000 złotych a MZK korzysta 3000 osób i dopłacamy 1000 zł 🙂

      Tutaj potrzeba prawdziwych danych ile dopłaca się. Bo tutaj jest pół miliona zł dla 1200 osób w ciągu roku i pytanie czy to wszystko czy jeszcze więcej idzie.

      Zresztą najlepsze rozwiązanie to niech ktoś przejmie albo policja albo ktoś inny i nie będzie problemu.

      A poza tym gdyby to były takie małe kwoty to nawet nie było by tematu “wygaszenia”, więc tym bardziej bez sensu przykład

     • Maciej L

      Napisałem wcześniej ale powtórzę. Jak się obiekt sportowy zamyka po 18 to niema się co dziwić że mało ludzi przychodzi. Inna sprawa, że 100 osób to raczej mocno zaniżona liczba. Ten obiekt powinien być otwierany w okresie wiosna lato jesień o 15:00 i zamykany o 22:00.

     • Grajux

      To też odpowiem do Pana innego komentarza, to niech te kluby strzeleckie, nadleśnictwo albo myśliwi przejmą obiekt pewnie jeśli będą chcieli to możliwe bardzo, że uda się i miasto sprzeda albo po niskiej cenie albo odda. Niech wtedy oni zarządzają ponoszą koszty i jak Pan sugeruje to nawet może będą zyski 🙂

     • Maciej L

      To jeszcze trzeba to Prezydentowi wytłumaczyć, bo słyszałem że brak woli współpracy nie leży po stronie myśliwych czy klubów.

     • Grajux

      Nie widziałem jeszcze by myśliwi albo kluby chciały przejąć strzelnicę, nie chcą się zadeklarować w mediach? Wtedy już by już zależało od Prezydenta i musiałby się wypowiedzieć, a oni z tego co słyszą chcą po prostu by nie zamykać ale by ciągle miasto za to płaciło.

     • Maciej L

      Słyszałem że Prezydent w ogóle nie chce z nimi na ten temat rozmawiać. To jedno, a drugie to to, że o ile dobrze pamiętam to myśliwi wypowiadali się w mediach że chcą przejąć obiekt jednocześnie zachowując pełną dostępność dla mieszkańców miasta.

     • Grajux

      Z tego co wiem w mediach była informacja by nie sprzedawali Tarczy, nigdy nie było wspomniane, że chcą albo kupić albo przejąć na siebie koszty. Jeśli Pan gdzie ma jakieś inne informację to proszę o podanie skąd?

      Prezydent też chciał oddać policji zachowując pełną dostępność, ale policja nie chce obiektu.

    • Maciej L

     Jeśli strzelnica będzie się reklamowała i będzie zapraszała a nie odpychała pilan to będzie rentowna. Ludzi było mało bo nie działała tak że można było wejść “z ulicy”. Trzeba się było specjalnie umawiać. A do tego jak się obiekt zamyka o 18 wtedy kiedy najwięcej ludzi korzysta z obiektów sportowych to co się dziwić że mało ludzi przychodziło ?

     • Grajux

      To skoro tak może być to nie powinno być problemu by ktoś przejął ją i pokazał jak to jest, skoro chętnych nie ma to raczej nikt w to nie wierzy.

 • szymon

  Sprawa strzelnicy to jedno ale kto pisał ten artykuł ????? Autor !!!!!!
  Toż to bełkot, np : ,,Zainteresowanym w tym momencie najbardziej jest Szkoła Policji i
  jest bardzo ważnym elementem szkolenia możliwość wykorzystania
  strzelnicy”
  ,,Te strzelnice z których korzystamy są nam wystarczające do tego, aby nie zakłócić procesu dydaktycznego w Szkole Policji w Pile”

 • By żyło się lepiej…

  Czy ktoś z pilskich dziennikarzy odwazy się napisać artykuł nt sprzedazy przez UM udziałow większościowych w MEC firmie ENEA? Chciałbym uslyszeć odpowiedzi na następujace pytania:
  jakie były roczne zyski/straty MEC pod zarządem miasta.W jakiej cenie zostały sprzedane udziały.Jak to mozliwe, źe miastu nie opłacało się zarządzać monopolem i czerpać z tego tytułu zyski a obcemu podmiotowi juz tak oraz o ile wzrosły rachunki mieszkańców Piły za ciepłą wodę i ogrzewanie po sprzedazy udzialów?