Czy w tym tygodniu zawita do nas prawdziwa zima?

06.01.2019   Autor: Adam Pelczyk
---

Ostatnimi czasy w mediach pojawiały się informacje i zdjęcia dokumentujące intensywne opady śniegu. Najwięcej białego puchu notuje się tradycyjnie w górach - na Kasprowym Wierchu mamy przeszło 2 metry natomiast na Śnieżce około 1,5 metra śniegu. Leży on również we wschodniej połowie Polski oraz miejscami w części centralnej, na Pomorzu Gdańskim i Kujawach. Najbardziej „poszkodowany” jest zachód kraju, gdzie najczęściej zaznaczały się cieplejsze masy powietrza. Z prognoz wynika, że w nadchodzącym tygodniu prawdziwie zimowe klimaty zapanują we wschodniej Polsce. Mieszkańcy zachodnich regionów ponownie muszą być przygotowani na wyższe temperatury. Jak dokładnie przedstawiać się będzie sytuacja w naszej okolicy?

Poniedziałek przyniesie przewagę pochmurnej pogody. Niewykluczone są słabe opady śniegu bądź śniegu z deszczem. Termometry wskażą około 0 st. lub lekko dodatnie wartości. W ciągu dnia rozpocznie się gwałtowny spadek ciśnienia (do wtorku obniży się o około 35 hPa!), co będzie zapowiedzią zbliżania się niżu z systemem frontów atmosferycznych. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
W nocy z poniedziałku na wtorek prognozuje się napływ łagodniejszego powietrza i opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu. Kontynuacja cieplejszej aury nastąpi we wtorek. Temperatura wzrośnie do 5 st. i wystąpią opady głównie deszczu. Do tego powieje umiarkowany i miejscami silniejszy wiatr, w porywach do 40-50 km/h.
W środę nad Polską znajdzie się centrum niżu. Oznacza to ciąg dalszy opadów, zarówno deszczu, jak i deszczu ze śniegiem przy około 3 st.
W czwartek opady nie powinny się już pojawiać. Termometry nie wskażą więcej niż 0-1 st.
Na piątek przewidywany jest kolejny front atmosferyczny z opadami śniegu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszcz. Dotrze cieplejsze powietrze polarnomorskie – w regionie prognozuje się temperaturę do 4 st.
W trakcie weekendu ponownie możliwe ochłodzenie i opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem.

Podsumowując, czeka nas niezdecydowana aura na pograniczu przedzimia i zimy. Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele atrakcji pogodowych - od deszczu po śnieg, silniejszy wiatr i duże wahania ciśnienia, ale na dłuższe uderzenie chłodów będziemy musieli jeszcze poczekać.

Jeżeli chcecie się podzielić z nami ciekawymi zdjęciami i spostrzeżeniami pogodowymi to zachęcamy do wysyłania ich na adres: a.pelczyk@tvasta.pl

Przeczytaj więcej o: pila, pogoda, deszcz, wiatr, zima, śnieg, mróz, odwilż,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group