Zastanawiałeś się kiedyś co kryje przyroda pilskich lasów? Jakie gatunki roślin i zwierząt możesz spotkać w sąsiedztwie i co w trawie piszczy? Nowy program TV ASTA odpowie na te i na inne pytania. “Przyroda pilskich lasów” jest cyklem dziesięciu odcinków, opowiadających o życiu jakie toczy się na niemal 350 tysiącach hektarów lasów należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
W najbliższy czwartek, 3 stycznia zapraszamy do TV ASTA na premierę drugiego odcinka “Przyrody pilskich lasów”. Tym razem leśnicy z RDLP w Pile skupią się na przedstawieniu tematu chronionych gatunków zwierząt.
Na terenach należących do zasobów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, znajduje się aż 88 stref ochronnych ostoi ptaków. Spotkać tam można bielika, puchacza a nawet rybołowa. Trzeba podkreślić, że ten ostatni, to jeden z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych występujących w naszym kraju.
Strefy ochronne tworzy się nie tylko dla ptaków, ale też dla innych zwierząt. Wśród gatunków ssaków objętych ochroną nie sposób nie odnotować wilków. Zwierzęta te powrócił w XXI wieku do północnej Polski i znalazły tu miejsce dogodne do życia i rozrodu.
W okolicy bytują także dzikie stada żubrów, którymi opiekuje się Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, a w charakterystycznych dla pilskich lasów dolinach rzecznych można spotkać bobry.
W Polsce niemal 600 gatunków zwierząt objętych zostało ochroną ścisłą. Leśnicy podczas codziennych prac gospodarczych, dbają o zachowanie żyjących na naszym terenie populacji, monitorują ich stan, inicjują i wdrażają działania związane z ochroną czynną.
Premierowy odcinek programu “Przyroda pilskich lasów” już 3 stycznia o godzinie 17.40 na antenie TVASTA oraz na tvasta.pl (TV ASTA na żywo).
Program można oglądać także na tvasta.pl, gdzie już dzisiaj można zobaczyć pierwszy odcinek cyklu.