Rachunki za prąd będą wyższe nawet o 80 proc.

11.12.2018   Autor: Artur Maras
---

Lokalne władze w szoku przeglądają oferty sprzedawców prądu, unieważniają przetargi i biją na alarm. Droższy prąd oznacza droższą kolej, szkoły i szpitale. Także przedsiębiorcy ostrzegają przed drastyczną podwyżką cen energii. Czy istnieje jakieś światełko w tunelu oraz czy te podwyżki odczują także mieszkańcy regionu?

Drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej sprzedawcy prądu tłumaczą większymi kosztami produkcji oraz wyższymi opłatami za emisję dwutlenku węgla. Ministerstwo Energii zapewniało co prawda, że ceny nie zmienią się w przypadku gospodarstw domowych, jednak z wyższymi cenami muszą zmierzyć się przedsiębiorcy i samorządowcy.

- We wszystkich to uderzy i tak z niepokojem będziemy tego oczekiwać. Zakładamy czy szacujemy, że wzrost cen energii dla miasta, zarówno dla oświetlenia ulicznego jak i naszych obiektów wzrośnie o około 60 proc. W tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia budżetu - mówi Piotr Witkowski, zastępca burmistrza Chodzieży.

Który prawdopodobnie w pierwszym kwartale będzie musiał być zrewidowany. Wiele gmin aby zaoszczędzić od lat kupuje prąd grupowo. Czarnków należy do Wałeckiej Grupy Zakupowej po to aby móc kupować energię taniej. Nie tym razem. Według wstępnych szacunków ceny dla czarnkowskiego samorządu mają wzrosnąć od 49 do 69 proc.

- Oczywiście takich dużych środków nie zaplanowaliśmy ale wiadomo energii nie wyłączymy bo wszystko musi funkcjonować. Także będziemy później w ciągu roku te środki uzupełniali no bo tego tak de facto nie mamy. Także znowu niestety kosztem pewnych innych działań, które można by podjąć - mówi Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa.

Z podobnym dylematem boryka się także Piła. Na podwyżki cen energii, zabezpieczono w przyszłorocznym budżecie 1,5 mln złotych. Jak wylicza skarbnik gminy Ewelina Ślugajska o tyle mogą wzrosnąć koszty oświetlenia miejskich instytucji, szkół czy ulic.

- Trzeba z tej puli, która jest na co dzień do dyspozycji na wynagrodzenia, na odśnieżanie, na sprzątanie miasta, na wypłaty dla nauczycieli, wszystko to co na bieżąco wydajemy a nie jest inwestycją, z tamtych pieniędzy trzeba ściąć bo przecież pieniędzy nam nie przybywa -
tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

Wałcz z kolei w projekcie budżetu na 2019 rok przyjął, że ceny prądu wzrosną o 30 proc. Te wyliczenia mogą być jednak za małe. Obecnie koszty związane z zakupem energii elektrycznej na samo oświetlenie miasta wynoszą około miliona złotych.

- W tej chwili musimy zastanowić się skąd wziąć dodatkowe środki na pokrycie. Na pewno upatrujemy też zmniejszenia kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Z tym, że planowana jest w przyszłym roku budżetowym wymiana połowy lamp oświetleniowych energooszczędne - mówi Rafał Fischer, skarbnik Miasta Wałcz.

Podwyżki cen prądu nie spędzają za to snu z powiek burmistrzowi Trzcianki. Miasto podpisywało bowiem wcześniej umowę długoterminową.

- Gmina Trzcianka ma ten temat po części jakby za sobą. Te umowy na dostawę energii są już zawarte. Także te wzrosty, o których mowa gdzieś w telewizji nie do końca aż tak nas dotyczą. Są to z pewnością mniejsze pułapy cenowe - zapewnia Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Jednak większość samorządów w tak komfortowej sytuacji nie jest. Na podwyżki cen prądu z niepokojem patrzą także przedsiębiorcy. Rząd przygotowuje co prawda rekompensaty dla gospodarstw domowych a także dla małych i średnich firm. Jednak zdaniem branży to kropla w morzu.

Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski szacuje, że te dla poszczególnych firm z regionu wahają się od 30 do nawet niemal 80 proc.

- No i nie ma wyjścia. Te podwyżki musimy przerzucić w cenach naszych produktów i usług na konsumentów i wiadomo, że będzie się to wiązało z podwyżkami, tylko zastanawiamy się co zrobią te instytucje, które nie mogą podnieść opłat. Co zrobią szpitale, co zrobią koleje, urzędy - pyta Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.

Bez względu więc na to czy opłaty za prąd wzrosną tylko dla przedsiębiorców i samorządów a dla gospodarstw domowych nie to i tak odczuje je każdy z nas.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group