Zwiększony plan odstrzelenia dzików i zmiany w oświacie

28.04.2018   Autor: Jakub Sierakowski
---

Zwiększony plan odstrzelenia dzików i zmiany w oświacie. To między innymi te tematy poruszano na ostatniej sesji Rady Powiatu w Pile. Radni zadecydowali także o emisji obligacji komunalnych na kwotę 12 milionów złotych.

W 2017 roku myśliwi odstrzelili ponad 2100 dzików. W roku 2018 ta liczba ma wzrosnąć do ponad 3500 tysiąca. Radni opozycji pytali o tak diametralną różnicę, a także mieli wątpliwości co do możliwości zrealizowania tego planu. Według wyliczeń radnych, na jednego myśliwego przypada 5 dzików do odstrzału, a liczba wyjść na polowania zwiększa się z ok. 14,5 do ponad 70.

Jeżeli chodzi o dzika – takie mamy przyjęte wieloletnie plany łowieckie. Dyplomatycznie mogę w ten sposób powiedzieć. Jest duże zagrożenie ASF-u. Jeżeli ASF wybuchnie w Wielkopolsce, to kwota odszkodowań sięgnie 200 miliardów złotych. - mówi Tomasz Szrama z zarządu okręgowego PZŁ w Pile

Radni przegłosowali także likwidację 10 szkół w powiecie. Są to między innymi Medyczne Studium Zawodowe w Pile, czy Technikum w Łobżenicy – placówki, które już od dawna funkcjonowały jedynie na papierze.

To wymaga podkreślenia, że to są szkoły, które de facto nie funkcjonują od wielu lat w tym znaczeniu faktycznym, szkoły martwe. A kwestią, którą dziś realizujemy, jest kwestia typowo porządkowa. - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski

Kolejnym tematem, który poruszyli radni, była kwestia wind dla osób niepełnosprawnych w szkołach. Wymieniono kilka placówek, w których powinny być one zainstalowane.

Uważam, że taka winda powinna powstać w Nafcie i w „Jedynce”. Już jestem po rozmowie z panią dyrektor Szambelańczyk, szukamy projektów, w których moglibyśmy zakupić windy przy dofinansowaniu. Również śledzimy, jakie dofinansowanie daje nam PFRON. - mówi Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile

A jest to jedynie 20%. W tej chwili liczba niepełnosprawnych uczniów szkołach powiatu pilskiego, waha się od 24 do 26. Jedna z nich porusza się na wózku inwalidzkim.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group