V Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile

02.03.2018   Autor: Redakcja

V Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile wyruszy w sobotę o godzinie 19.00 spod kościoła Świętej Rodziny. Od pięciu lat przechodzi przez Piłę w celu upamiętnienia bohaterów pomordowanych w ubeckich piwnicach przez zbrodniczy system komunistyczny.

Marsz jest kulminacyjnym momentem Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas których odbywają się prelekcje, koncerty, zawody sportowe.

- Na marsz przybywają grupy patriotyczne z całej Polski zaś Piła może poszczycić najwyższą frekwencją w tego typu wydarzeniach na ternie Wielkopolski. W tym roku zapowiedzieli się już uczestnicy z Poznania, Czaplinka, Krzyża Wielkopolskiego czy Gdańska. Budującym jest to, że Pilanie na emigracji specjalnie wracają do Piły, by razem z resztą Pilan uczcić to wielkie patriotyczne święto - zapowiedziały się grupy z Holandii i Niemiec - informuje Michał Zimny ze stowarzyszenia Pilscy Patrioci, organizator marszu.

Tuż przed marszem o godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, podczas której kazanie wygłosi ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Jeśli zdrowie pozwoli, gościem na marszu będzie Pilanka pani Stanisława Grabowska, więziona za czasów PRL, siostra Stanisława Franciszka Grabowskiego ps. Wiarus – polskiego dowódcy partyzanckiego, członka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i porucznika Wojska Polskiego, jednego z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce.

Marsz rozpocznie się pod kościołem Świętej Rodziny i dalej w stronę ulicy Staropolskiej, dalej ul. Okrzei pod mural.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group