Dwie rodziny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata

22.01.2018   Autor: Redakcja
---

Dwie rodziny z Piły odebrały medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznane pośmiertnie ich krewnym. Uroczystość odbyła się dziś w Gnieźnie w ramach XXI Dnia Judaizmu.

Medalami i dyplomami honorowymi odznaczono pośmiertnie: Czesławę i Wojciecha Pachurków z Piły, Mariana Połowicza ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzoną w Pile s. Teklę Budnowską ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Matka przełożona Tekla Budnowska, która mieszkała w kamienicy przy dzisiejszej ul. 11 Listopada, w Warszawie uratowała od zagłady 24 żydowskich dzieci. W imieniu nieżyjącej już zakonnicy, a swojej cioci, medal odebrał Jan Budnowski oraz Krystyna Kabat.

Drugi medal odebrała rodzina Wojciecha i Czesławy Pachurek, którzy pomogli przeżyć braciom Chaimowi i Jakubowi Zandmanom oraz innym członkom ich rodziny w Puchaczach, w okolicach Międzyrzecza. Medal w imieniu swoich dziadków odebrali Maria Lipkowska oraz Wojciech Pachurek.

Trzeci medal otrzymała rodzina Mariana Połowicza z Mokrzyszowa koło Tarnobrzegu, który uratował życie doktor Olgi Lilien.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Do tej pory tytułem wyróżniono ponad 26,9 tys. osób z całego świata. Polscy Sprawiedliwi stanowią wśród nich największą grupę - przeszło 6,8 tys. osób.

fot. Artur Łazowy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group