Zmieniają przyszłość dzieci na lepszą

15.12.2017   Autor: Artur Maras
---

Pomoc w odrabianiu lekcji i udzielanie korepetycji, ale nie tylko – tak funkcjonuje Akademia Przyszłości, która rozpoczęła swoją działalność także w Pile. To ogólnopolski projekt stowarzyszenia Wiosna.

Ponad 60 proc. dzieci w polskich szkołach ma niskie wyniki w nauce, a 58 proc. trudności z czytaniem i pisaniem. Dlatego wolontariusze Akademii Przyszłości postanowili wyrównać szanse tych najsłabszych dzieci. Każdy z nich ma pod opieką jednego ucznia ze szkoły podstawowej nr 4 w Pile. A zależy im...

- Przede wszystkim na tym, żeby te dzieci uwierzyły w siebie, bo większość z tych dzieci mają problem z uwierzeniem w siebie, w swoje możliwości, takie które trzeba motywować. To są dzieci, które są przeważnie na uboczy klasy ale też nie wszyscy. Staramy się im pomóc w tym w czym mają problem - tłumaczy Oliwia Burdziak, wolontariuszka.

Czyli w odrabianiu zadań domowych czy wyjaśnieniu zagadnień, z którymi mały podopieczny ma problemy. Takie zajęcia, odbywają się raz lub dwa w miesiącu. Oprócz tego wolontariusze organizują dzieciom spotkania na których mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego czy rozwinąć różne pasje.

- Pokażemy dzieciom z Akademii Przyszłości jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy, jak poprawnie wezwać pogotowie, jak poprawnie przeprowadzić akcję resuscytacyjną, jak ułożyć osobę w pozycji bocznej bezpiecznej
- mówi Marcin Okoń, ratownik, Pilska Grupa Ratownicza.

A w planach jest już nocne obserwowanie nieba, czy astrofotografia. Akademia Przyszłości wystartowała we wrześniu i póki co działa w Szkole Podstawowej nr 4. Na takie bezpłatne zajęcia z wolontariuszami na razie uczęszcza 10 dzieci.

- Tak jak Szlachetna Paczka działamy zgodnie z ideą mądrej pomocy, czyli nie dajemy ani ryby, ani wędki tylko zmieniamy mentalność, na mentalność wędkarza i chcemy w przyszłości nie być już potrzebni. To jest najprzyjemniejszy moment, kiedy to po jednej edycji akademii, możemy stwierdzić, że dziecko naszej pomocy już nie potrzebuje i radzi sobie świetnie samo
- wyjaśnia Ewelina Matelska, lider Akademii Przyszłości w Pile.

Obecnie trwa rekrutacja następnych wolontariuszy do tego projektu. Może nim zostać każdy, kto dobrze czuje się w pracy z dziećmi oraz ma skończone siedemnaście lat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group