Oszuści zaczynają żniwa

02.12.2017   Autor: Klaudia Michalska
---

Czas przedświąteczny to moment zabiegania, szczególnie w poszukiwaniu upominków dla najbliższych. To również idealny moment dla złodziei i oszustów czyhających na łatwy zarobek i nieuwagę swoich ofiar.

Złodzieje żniwa rozpoczęli już w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. W gminie Trzcianka i Lubasz w tym samym dniu oszukane zostały dwie rodziny. Najpierw kobieta prawdopodobnie pochodzenia romskiego pod pretekstem sprzedaży odzieży weszła do mieszkania starszej mieszkanki Jędrzejewa. Kiedy ta nie wyraziła chęci kupna oferowanych produktów, kobieta miała poprosić ją o coś do jedzenia. Wykorzystując chwilę nieobecności właścicielki mieszkania zabrała jej portfel i wybiegła z budynku. Kilka godzin później kolejne oszustwo i kradzież zgłosili mieszkańcy Trzcianki, których odwiedzili podający się za hydraulików ze spółdzielni mieszkaniowej dwaj mężczyźni.

- Nieznajomi twierdzili, iż muszą sprawdzić instalację wodociągową. Jeden z nich wszedł do łazienki wraz z pokrzywdzonymi i tłumaczył im jakie mają wykonywać czynności w pewnym momencie poprosił o to aby pokrzywdzona przyniosła 200zł pod pretekstem zapłaty. - przedstawia mł. asp. Karolina Górzna-Kustra, rzecznik prasowy czarnkowskiej policji

W tym samym czasie drugi z mężczyzn przejrzał szuflady w mieszkaniu i zabrał 1500zł. Jak dotąd nie udało się ująć sprawców kradzieży. Policja przestrzega przed podobnymi próbami rabunku jakie mogą zdarzyć się w okresie przedświątecznym. Zwraca także uwagę na fakt, że złodzieje pojawią się również w zatłoczonych miejscach takich jak centra handlowe, markety czy bazary. Jaki jest sposób, aby ustrzec się przed złodziejem?

- Kobiety muszą zwracać uwagę na torebki, na to żeby miały przewieszone przez ramię i z przodu.

- Torebkę mam zamkniętą zawsze, a dużo pieniędzy nie biorę tylko tyle co na zakupy.

- Musi być zabezpieczone, w kurtce czy kieszeni na zamku.

Radzą mieszkańcy Czarnkowa

Należy pamiętać także, aby dokumentów i pieniędzy nie trzymać w jednym miejscu. Złodziejom w ostatnich latach zależy przede wszystkim na kartach kredytowych i dowodach osobistych, które dają możliwość wzięcia np. kredytu. Skala problemu rośnie szczególnie jeśli chodzi o oszustwa internetowe. I tu również powinno zachować się czujność i dokładnie sprawdzić od kogo kupujemy produkty. Pamiętać powinno się również o tym, że kupno od osoby prywatnej objęte jest innymi prawami niż od zarejestrowanego sprzedawcy.

- Większość konsumentów zdaje sobie sprawę, że ma 14 dni na odstąpienie od umowy. Natomiast, w przypadku gdy kupimy od osoby prywatnej już takie prawo nie przysługuje. - mówi Miłosz Niedźwiecki, powiatowy rzecznik konsumenta

Dlatego, że w takich przypadkach nie mamy statusu konsumenta. Od początku tego roku w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim zgłoszono ponad 200 oszustw związanych z zakupami w internecie lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Powiatowy rzecznik konsumenta udzielił ponad pół tysiąca porad w podobnych przypadkach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group