Pilanie zapalili znicze pamięci

24.10.2016   Autor: Redakcja
---

Wyjątkowy przebieg miała ostatnia "Sobota na Dwóch Kółkach" w Pile. Jej uczestnicy przyłączyli się do akcji "Zapal znicz pamięci" i upamiętnili ofiary masowych mordów sprzed 77 lat.

W organizację i nagłośnienie akcji zaangażowały się lokalne rozgłośnie radiowe, m.in. Radio Merkury oraz Instytut Pamięci Narodowej. Chodziło o uczczenie pamięci ofiar operacji „Tannenberg”. W jej ramach Niemcy rozstrzeliwali polskich patriotów. Od 1 września do 25 października 1939 roku, w ponad 760 masowych mordach, zginęło 20 tysięcy Polaków. Niemcy chcieli złamać wolę oporu. Ginęli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji i powstańcy wielkopolscy.

- W Pile spotkaliśmy się w południe 23 października pod pomnikiem obozu przejściowego ALBATROS, w którym od września do 6 grudnia 1939 roku przetrzymywano Polaków. Wśród uczestników uroczystości byli harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 7; uczestnicy Sobót na Dwóch Kółkach, mieszkańcy Piły a wśród nich tacy, których najbliżsi byli osadzeni w obozie - relacjonuje Jan Balcerzak, organizator Sobót na Dwóch Kółkach.

Po uroczystości przy pomniku ALBATROSA kilkuosobowa grupa rowerzystów pojechała do Głubczyna, by zapalić kolejny znicz pamięci na grobie ks. Maksymiliana Grochowskiego, ostatniego prezesa V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, osadzonego we wrześniu 1939 roku w pilskim obozie.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group