Asta Video Fest

Po czarnym weekendzie więcej kontroli na drogach

08.08.2016   Autor: Redakcja
---
W miniony weekend na drogach województwa wielkopolskiego doszło do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. W okolicy Obornik w wyniku zderzenia dwóch pojazdów osobowych zginęło 5 osób, a 8-letnia dziewczynka w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Kolejny tragiczny wypadek miał miejsce w okolicy Czarnkowa, gdzie śmierć na miejscu w wyniku uderzenia w przydrożne drzewo poniósł 60-letni mężczyzna. Po serii wypadków policja zapowiada więcej kontroli na drogach.

Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Zapowiadają, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych, łamiących ograniczenia prędkości, czy wyprzedzających "na trzeciego".

- Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa - podkreśla Maciej Forecki (na zdjęciu), rzecznik złotowskiej policji. - Zapewniamy je sobie sami przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Apelujemy też do pasażerów: nie bądźcie bierni w przypadku brawurowej, ryzykownej, pozbawionej wyobraźni jazdy! Trzeba reagować i stanowczo się temu sprzeciwiać, żądając bezpiecznej jazdy. Niech kierowców nie zmyli ładna pogoda, przez co wielu może poczuć się pewniej za kółkiem. Nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze - dodaje.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:

 •  Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
 •  Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce oraz korzystać z atlasów samochodowych, planów miasta itp.
 • Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
 • Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
 • Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić  co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
 •  Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
 •  Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
 •  Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

Jeśli jesteś kierowcą:

 • Zachowaj czujność, zbliżając się do przejść dla pieszych. Zawsze może zdarzyć się, że pieszy źle oceni Twoją prędkość lub odległość Twojego samochodu od przejścia albo po prostu zachowa się bezmyślnie.
 • Ograniczenie do 50km/h w terenie zabudowanym jest kompromisem pomiędzy wygodą i szybkością przemieszczania się, a bezpieczeństwem. Nie zapominaj też, że na długość drogi hamowania składa się wiele czynników; między innymi stan nawierzchni, pracy układu hamulcowego, Twojej szybkość reakcji i oczywiście prędkości pojazdu.
 • Spowodowanie wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia lub stracił życie jest przestępstwem ściganym z mocy artykułu 177 Kodeksu karnego.
 • Rozmowa przez telefon podczas jazdy, jedzenie, picie, palenie papierosa; wszystko to obniża możliwości Twojego postrzegania.
 • Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania wobec wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, nie oczekuj, że dostosują do zasad ruch drogowego „tylko” dlatego, że mają taki obowiązek.

Jeśli jesteś pieszym:

 • Zbliżając się do przejścia, upewnij się, że nie wchodzisz pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Nawet fakt, że na sygnalizatorze jest zielone światło, nie oznacza, że ktoś nie spróbuje się „wyrobić” przed Tobą.
 • W sytuacji, gdy nie ma chodnika, a jesteś zmuszony korzystać z jezdni lub pobocza, masz obowiązek poruszać się po lewej stronie jezdni (twarzą do nadjeżdżających pojazdów).
 • Po zmroku, w szczególności poza miastem, masz obowiązek korzystać z elementów odblaskowych. Jeśli ich nie masz możesz użyć latarki, komórki, świecącego breloczka; czegokolwiek pozwalającego dostrzec Cię odpowiednio wcześniej,zamiast w momencie, gdy już na jakąkolwiek reakcję może być za późno.
 • Staraj się nie zapominać, że bez względu na posiadane odblaski, bez względu na Twoje przepisowe zachowanie, zawsze może zdarzyć się, że nadjeżdżający kierowca zwyczajnie Cię nie widzi; czy to dlatego, że będzie oślepiony słońcem lub źle ustawionymi światłami innego samochodu, czy po prostu akurat w tej chwili nie będzie patrzył na drogę.

- Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Podróżujmy bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Pamiętajmy, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów - dodaje Maciej Forecki.

 

Przeczytaj więcej o: policja, wypadek, policja złotów, wypadek oborniki,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group